Öne Çıkanlar can erik hasadı bakan yardımcısı akif özkaldı jakaranda fidanı ayçiçeği zararlıları tarım ve orman bakanlığı

Bu haber kez okundu.

Bursa'nın arkeolojik envanteri kitaplaştırıldı
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlanan ve Bursa’nın tarihi geçmişini gözler önüne seren 5 kitap ile doğal güzelliğini konu alan 1 belgesel, düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı. Kitaplar arasında ‘Bursa’nın Arkeolojik Envanteri’ eseri de bulunuyor.

Sadece Bursa için değil Osmanlı tarihine de ışık tutan ‘Bursa’nın Arkeolojik Envanteri’, ‘Hülasatül Vefayat’, ‘Bursa Dergileri’, ‘Öykülerde Bursa’ ve ‘Manzum Osmanlı Tarihi’ isimli kitaplar ile ‘Karacabey Longozu’ isimli belgesel, düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki Bursa Göç Müzesi’nde düzenlenen toplantıya; Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra yayınlanan kitapların yazarları Prof.Dr. Mustafa Şahin, Prof.Dr. Mustafa Demirel, Nevzat Çalıkuşu, Mustafa Başpınar ve Mustafa Fırat Gül ile Uludağ Üniversitesi öğrencileri katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, önceleri her gün önlerinden geçip de fark edilemeyen tarihi yapıları restorasyonlarla ayrıcalıklı mekanlar olarak Bursa’ya kazandırırken, somut olmayan kültürel mirası da ayağa kaldırmaya devam ettiklerini söyledi. Bugüne kadar Bursa’nın kültürel, siyasi, ekonomik ve doğal tarihi birikimini ortaya çıkaran 270’i aşkın eser yayınladıklarını dile getiren Başkan Altepe, tarihin akışını değiştiren şehir olan Bursa’nın sadece kendi başkanlığı döneminde yayınladığı eserlerle bağrında taşıdığı sosyal, kültürel, ve mimari miras ile geçmişte olduğu gibi geleceğe yön verme misyonunu sürdürdüğünü ifade etti.

Başkan Altepe, Uludağ Üniversitesi’nden Prof.Dr. Mustafa Şahin tarafından hazırlanan ‘Bursa’nın Arkeolojik Envanteri’ isimli çalışmanın Bursa’nın tarihi miras yoğunluğunu gözler önüne serdiğini söyledi. Kitabın kültür varlıklarını ortaya çıkarırken bölgenin turizmine de ciddi katkı sağlayacağını belirten Başkan Altepe, “Bu çalışmayla birlikte, Bursa’nın taşınmaz kültür varlıklarının tespiti, güncellemesi, yeniden tanımlanması görsellenmesi, koordinatlarının belirlenmesi ve korunmasına yönelik tedbirler ele alınmıştır” dedi.

Başkan Altepe, Mustafa Fırat Gül tarafından ‘Manzum Osmanlı Tarihi’ isimli çalışmanın da Osmanlı kuruluş yıllarını anlatan bir eser olduğunu ifade etti. Başkan Altepe, 1867’de Bursa Abdal Mehmed Mahallesi’nde dünyaya gelen, İstanbul’da eğitimini tamamlayarak, öğretmenlik, yazarlık, kaymakamlık yapan, 1908-1913 yılları arasında Bursa milletvekilliği, valilik ve Tanzîmât Dâiresi üyeliği gibi görevlerde bulunan Abdullah Sabri Karter tarafından kaleme alınan bu eseri yeniden Bursa aşıklarına sunmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

‘KARACABEY LONGOZU’ BELGESELİ

Başkan Recep Altepe, Karacabey Longozu isimli belgeselle Bursa’yı önce Türkiye ardından da dünya gündemine sokacaklarını ifade etti. Büyükşehir Belediyesi olarak hassasiyetle üzerinde durdukları konuların başında kentin doğal güzelliklerinin tanıtılması olduğunu belirten Başkan Altepe, her türlü doğal güzelliğin bulunduğu Bursa’nın sahip olduğu zenginlikleri ortaya çıkarmak için canla başla çalıştıklarını ifade etti. Bu çerçevede Kocaçay Deltası’na büyük önem verdiklerini, deltanın Türkiye’nin nadide doğal güzelliklerini içinde barındıran ender bölgelerden biri olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, Türkiye’de sadece 3 yerde bulunan ve ‘Subasar Ormanı’ olarak tabir edilen longozların en büyüğünün Karacabey’de bulunduğunu anlattı. Bölge insanının ve Bursalıların hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığı bu zenginliği hem Türkiye’ye hem de dünyaya tanıtmak istediklerini belirten Başkan Altepe, Arap Çiftliği, Dalyan Lagün Göllleri ve Karacabey Longozu’nda çekimleri tamamlanarak hazırlanan belgeselin gerek Bursa gerekse Karacabey turizmini öne çıkartacağını savundu. Başkan Altepe, 4 ay boyunca geceli gündüzlü yoğun bir emek ve sabırla çekilen belgeselle önce Türkiye’nin sonra da dünyanın Kocaçay Deltası ile Karacabey Longozu’nun farkına varacağını belirtti.

Basın toplantısında; Prof.Dr. Mustafa Şahin, Prof.Dr. Mustafa Demirel, Nevzat Çalıkuşu, Mustafa Başpınar ve Mustafa Fırat Gül de hazırladıkları kitapların içeriğine dair davetlilere bilgiler verdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi