Öne Çıkanlar trakya eğitim tarım özel sektör teşvikleri ayçiçeği

Bu haber kez okundu.

 "ÇETİN CEVİZ" ARTIK "DEMODE" OLDU 

"Bazen ıçı fos çıkabilen kalitesiz, artık çiftçilerin bile ekmek istemediği" bir ceviz turu olduğu belirtildi. Tanmda "çetin ceviz" olarak bilinen ceviz turu uzun ömürlü, gövdesi kalın ve gitarda sap veya gövde kaplaması olarak kullanılıyor.
Ancak, bu turu çiftçiler artık neredeyse "baş belası" gözüyle goruyor. Sebebi ise içinin bazen boş çıkabilmesi, güçsüz ve tadının da lezzetsiz olmasından kaynaklanıyor.

ÇİFTÇİLER EKMEK İSTEMİYOR
Türkiye de ceviz fidanı yetıştıncılığınde onde gelen firmalar arasında yer alan ve bu alanda 2012 yılında 25 milyon dolarlık yatınmın yanı sıra Kahramanmaraş Sütçü imam Üniversitesi nden Maraş-18 ve Sutyemez-1 adıyla tescillenen çeşıtlenn 20 yıllığına üretim hakkını alan Aksu Tarım Genel Mudur Ahmet Kasım Erdonmez "Çetin Cevizin" artık çıftçılenn ekmek istemediği bir tur olduğunu söyledi. BABASI BELLİ OLMAYAN CEVİZ TÜRÜ Adana'da düzenlenen tarım fuarında çiftçilere ceviz çeşitlen ve venmleriyle ilgili bilgi veren Erdonmez.
cevizin 5 yılda urun vermeye başladığını, bu nedenle tur seçiminin büyük önem taşıdığını bildirdi. Erdonmez, çetin cevizin demode bir tur olduğunu belirterek.
" Çetin Cevizin" üreticiler arasında "babası belli olmayan ceviz türü olarak bilindiğini vurgulayarak, şunları kaydetti " Ceviz, dışardan tozlanır ceviz tozlanırken 34 kilometre mesafedeki herhangi bir ceviz ağacının püskülünden gelen polen havada rüzgarda kalabilir gelir bınsı çiçeği tozlar ama hangisinin tozladığı belli olamaz. O yüzden annesi belli babası belli olmayan ceviz türü olarak bilinir Bu nedenle de yetişecek cevizin de nasıl olacağı hasat edilmeden bilinmez.
Bu nskı de hiç kimse göze almak istemez." ARTIK "AŞI" VAR Erdonmez, tarımda gelişen teknolojik araştırmalarla birlikte anık ürünlerde aşı ile istenilen kalitenin yakalanabildiğim belirterek.
"Çetin ceviz türunu eskiden çiftçiler çaresizlikten ekiyordu. Ektikten sonra da ne çıkarsa bahtıma diyordu Ama şimdi artık aşı var.
Cevizde gerek ıçı dolu fos çıkmayan, lezzetli türler var. Ekerken nasıl bir urun alacağınızı biliyorsunuz.
Buna rağmen bunlardan haberdar olmayan kırsaldaki çıftçılenmız arasında halen çetin cevizi eken var ancak, eskisi kadar yaygın değil." Erdonmez, çetin cevizim diyenler belki buna üzülecek ama gerçek bu" dedi.

Kaynak:  gazetea24.com/yerel-basin-haber/_12611890.html

Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi