Öne Çıkanlar çiftçi mehmet aydın manisa tarım fuarı uşak tarım fuarı

Bu haber kez okundu.

Çiftçi, ürününü
Çiftçi, ürününü "tarım haritası" ile pazarlayacak

Giresun'da Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı destekli "Eynesil Tarımını Harita ile Göz Önüne Çıkartıyoruz" Projesiyle harita üzerinden ilçedeki tarım ürünlerine ve çiftçilere ulaşılabilecek- Eynesil Kaymakamı Kurt: "Projeyle çiftçinin ürettiği ürünün harita

Eynesil ilçesinde Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı destekli (DOKA) "Eynesil Tarımını Harita ile Göz Önüne Çıkartıyoruz" Projesiyle harita üzerinden ilçedeki tarım ürünlerine ve çiftçilere ulaşılabilecek.

Tarım haritasında ilçedeki tarım ürünlerinin kimler tarafından üretildiği, hasat zamanları, üretici iletişim bilgileri, balık çeşitleri, satıcıların iletişim bilgileri, avlanma zaman dilimleri gibi bilgiler yer alıyor.

Harita aracılığıyla üreticilerin direkt tüketiciyle buluşması amaçlanıyor.

İlçe Kaymakamı Yılmaz Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede yaklaşık 72 bin hektar tarım arazisinin olduğunu söyledi.

Envantere kayıtlı olan tarım ürünlerinin harita üzerinde herkesin ulaşabileceği şekilde internet ortamına aktarıldığını ifade eden Kurt, "Yaklaşık 15 tarım ürünü harita üzerine işlendi. Haritaya bakıldığında hem üreticilerin bilgisine hem de yöre bilgisine ulaşılabiliyor. Bu projeyle 'A' köyünde ne yetişiyor, kim üretiyor bu gibi bilgilere ulaşabiliyor" dedi.

- "Alıcılar, üreticilere direkt ulaşabiliyor"

Kurt, üretici bilgilerin haritaya işlenmesinin nedeninin bu ürünleri almak isteyenleri üreticilerle buluşturmak olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bu durum market anlamında da olabilir. Vatandaş direkt üreticiden ürünü alayım dediğinde üreticilerimizin iletişim bilgilerine harita üzerinden ulaşarak ürünleri temin etme imkanları olacaktır. Haritanın çiftçiye hiçbir maliyeti yok. Projeyle çiftçinin ürettiği ürünün harita üzerinden pazarlanması sağlamış olacak. Üreticilerimiz direkt tüketiciye ürününü pazarlama ve en azından aracı maliyetini azaltma anlamında destek sağlanmış olacaktır."

Haritanın şu anda "http://gislab.ktu.edu.tr/eynesil/" web adresinden ulaşılabildiğini ifade eden Kurt, yakın zamanda haritanın kaymakamlığın internet sitesi üzerinden paylaşılacağını belirtti.


Kaynak:  malatyaguncel.com/ciftci-urununu-tarim-haritasi-ile-pazarlayacak-299259h.htm

Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı