Öne Çıkanlar çiftçi Üretici tarım mustafa kemal paşa çiftlik bank

Bu haber kez okundu.

Çiftçiler seralarla kazanmaya başladı
Karaman’ın tarımsal arazi varlığı kısıtlı olan köylerde başlattığı 'Seracılık Projesi' kapsamında üretilen ürünlerden daha yüksek gelir elde edilmesinin sağlanması için 'Sebze Yetiştiriciliği ve Sebze Kurutma Projesi' uygulamaya konuldu.

Proje kapsamında köylere gereken teknik destek sağlanıyor ve, üreticiler bilgilendiriliyor. Bu bağlamda Morcalı köyümüzde kurulan serada aralık ayında yeşil soğan, tere ve roka ekimi yapıldı ve hasat edilerek ikinci ürün olarak 14 Nisan'da dikilen hıyar fidesi 21 Mayıs'ta ilk hasadı gerçekleştirildi. Böylece açıkta yetiştirilen hıyarlara göre 45 gün erkencilik sağlandı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden konu hakkında yapılan açıklamada, “Coğrafi yapısı, iklim şartları ve arazi yapısının kısıtlı, meyilli ve küçük olduğu dağ köylerimizden Morcalı, Çukurbağ, Narlıdere, Göcer, Çatak ve Değirmenbaşı köylerimizdeki çiftçilerimizin gelirlerinin arttırılması amacıyla örtü altın yetiştirilen ürünlerin kurutularak değerlendirilmesi ve pazarlanması projemiz kapsamında 18 bin adet domates, biber ve patlıcan fidesi dağıtılmıştır. Ayrıca bu fidelerin yetiştirilmesi esnasında kullanılacak torf, viyol, zirai ilaç, bitki besleme ürünleri ve seralar için tül, sineklik teli, ısıtma perdesi, marul ve salatalık tohumları verilmiştir. Özellikle bu köylerimizdeki kadın çiftçilerimize seralarda örtü altı sebze yetiştiriciliği yaptırılarak çiftçi bayanların örtü altı yetiştiriciliği konusunda bilgi ve tecrübe düzeylerinin geliştirilmesi ve erkenci ürün alınarak gelir seviyelerinin arttırılması hedeflenmektedir. Açıkta sebze yetiştiriciliğinde ise kurutmalık sebze yetiştiriciliğinin benimsetilerek bu ürünlerin kurutulmak suretiyle değerlendirilmesi planlanmıştır. Proje dahilindeki köylerimize basit kurutma tesisleri kurdurularak sebze kurutması yaptırılacaktır. Proje kapsamındaki köylerimize gereken teknik destek sağlanmakta olup, üreticilerimiz sahada ziyaret edilerek bilgilendirilmektedir. Bu bağlamda Morcalı köyümüzde kurulan seramızda aralık ayında yeşil soğan, tere ve roka ekimi yapılmış ve hasat edilerek ikinci ürün olarak 14 Nisanda hıyar fidesi dikimi yapılmış ve 21 Mayısta ilk hasat gerçekleşmiştir. Böylece açıkta yetiştirilen hıyarlara göre 45 gün erkencilik sağlanmıştır.” denildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı