Öne Çıkanlar eğitim üretim tarım çiftlik bank new york borsası

Bu haber kez okundu.

Çiftçiler tarım danışmanları sayesinde kaliteli ürün yetiştirecek
Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, il genelinde uygulamaya koyduğu 14 tarım danışmanı ile bölge çiftçisinin daha kaliteli ürünler yetiştirmesini hedefliyor. Yozgat’ta bu yıl itibari ile yaklaşık bin çiftçi, 14 tarım danışmanı ile yaptıkları çalışma doğrultusunda yöreye uygun alternatif ürünler yetiştirmeye başladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Sorgun ilçesine bağlı Şahmuratlı köyünde, danışmanlık hizmetlerini yerinde inceleyerek danışmanlık hizmeti alan çiftçilerden İsrafil Arslan’ı ziyaret etti. Özdemir, arazi çalışmalarını yürüten Danışman Ziraat Mühendisi Ayşe Orta’dan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Özdemir incelemeler sonrası yaptığı açıklamada Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nce yapılan çalışmalarla 3 yıl içerisinde tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerinden önemli mesafeler alındığını belirterek 2014 yılında yaklaşık bin çiftçiye 14 tarım danışmanı ile hizmet verdiklerini ifade etti.

Bu hizmetler sonucunda Yozgat’a ödenecek destekleme miktarının yaklaşık 535 bin lira olduğunu söyleyen Özdemir, danışmanlık hizmetlerinin hem istihdam hem de çiftçilerin bilgi ve üretim faaliyetleri bakımından önemli olduğunu kaydetti. Özdemir, tarımsal yayım hizmetlerinin etkin yürütülmesi ile üretimde kalitenin artacağına inandığını belirtti.

    Tarım Danışmanı ve Ziraat Mühendisi Ayşe Orta da yöre çiftçisinin ufkunu açmak, üründe verim ve kaliteyi arttırmak ve ürün çeşitliliğini arttırmak için çalıştıklarını söyledi. Çiftçilere verilen ‘Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği’ kursları ile aspir ve kuşburnu yetiştiriciliğine merak oluşturduklarını vurgulayan Orta, çiftçilerin daha kaliteli ve bol ürün almalarını sağlamak için danışmanlık hizmetini yaptıklarını ifade etti.

    Danışmanlık hizmeti alan çiftçi İsrafil Arslan ise Sorgun Ziraat Odası'nda çalışan tarım danışmanlarının önerisiyle kurumaya başlayan üzüm bağı yerine kuşburnu diktiğini anlattı.
İlde 2012 yılında başlayan tarımsal danışmanlık hizmetleri eğitim ve yayım çalışmaları ile bir tarım danışmanı istihdam edilerek, 45 çiftçiye danışmanlık hizmeti verildi ve 27 bin lira destekleme ödemesi yapıldı. 2013 yılında ise 12 tarım danışmanı istihdam edilerek 677 çiftçiye danışmanlık hizmeti sunuldu ve 406 bin 200 lira destekleme ödemesi yapıldı. Yozgat’ta, 2014 yılında ise 14 tarım danışmanı ve bir yönetici istihdam edilerek 889 çiftçiye danışmanlık hizmeti verildi. İlde yıl sonu itibari ile 533 bin 400 lira destekleme ödemesi yapılması planlandığı bildirildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı