Öne Çıkanlar manisa fındık mehmet aydın destekleme sel madurları

Bu haber kez okundu.

'Çiftçiler tarım sigortası konusunda yeteri kadar bilinçli değil'
Tarım Kredi Kooperatifi Erzurum Bölge Birliği Müdürü Ömer Efe, Erzurum'daki çiftçilerin tarım sigortası konusunda yeteri kadar bilinçli olmadığını söyledi.

Tarım sigortası yaptırmayan çiftçilerin sayısında yoğunluk olduğunu ifade eden Tarım Kredi Kooperatifi Erzurum Bölge Birliği Müdürü Ömer Efe, Erzurum’da tarım sigorta yaptırma oranının yüzde 1’lerde olduğunu dile getirdi. Efe, “Erzurum’da çiftçilerde tarım sigorta bilinci yeteri kadar olduğunu ifade edemeyiz. Özellikle son yıllarda, sigortacılık alanında yapılan yeni düzenlemeler, bu sektörün gelişmesini olumlu etkiledi. Ancak sektörün bu denli gelişmesine karşılık çiftçiler sigortacılık konusunda gerekli bilgiye sahip değil. Sigorta primleri devlet tarafından ödeniyor. Yapılan sigorta neleri kapsar, hangi şartlarda neler için geçerlidir, bunların iyi araştırılması gerekiyor. Devlet diyor ki, ekinlerinizi sigortalı yapın. Yarısı benden, yarısı sizden. Artık dünyadaki tüm çiftçiler bunu yapıyor. Tüm çiftçilere benim önerim ve çağrım herkes ekinlerini sigorta yapsın. Bunun yarısını devlet, geri kalan yarısını da çiftçi ödeyecek.” dedi.

“Sigorta olayına çiftçimizin artık uyması lazım.” diyen Efe şunları kaydetti: “Erzurum’da tarım sigorta yaptırma oranın yüzde 1 civarındadır. Tarım sigortasının kapsamında bitkisel ürünlerde, dolu, fırtına, yangın, heyelan ve deprem ile sel ve su baskınları, açık alanda yetiştirilen tüm meyvelerde don riski, seralarda; dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel, su baskını ve taşıt çarpması ile kar ve dolu ağırlığı, süt hayvanı sığırlarının ölüm riski, biogüvenlik ve hijyen tedbirleri alınmış kapalı kümeslerde yetiştirilen kümes hayvanlarında ölüm riski, hem denizlerde ve hem iç sularda yetiştirilen su ürünlerine her türlü hastalık, zehirlenme, kaza ve bazı doğal afetler ölüm riski sigortası TARSİM kapsamında yer alıyor. Bunlara ek olarak bu yıl ilk defa süt sığırlarının yanı sıra damızlık erkek ve dişi mandalar ile ve açıkta yetiştirilen tüm meyvelerde çiçeklenme dönemi de sigorta kapsamına alındı. Tüm çiftçilerimizin mağdur olmamaları için ürünlerini sigortalatmalarını istiyorum.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı