Öne Çıkanlar e-fidancim besi sığırı yetiştiriciliği rusya domates ithalatı ilaçlama uyarısı Veysel eroğlu

Bu haber kez okundu.

Dağ köylerinde sebzecilik ve meyvecilik desteklenecek
Osmaniye İl Genel Meclisi Başkanı Nuh Kara, dağ köylerinde sebze ve meyveciliği geliştirmek adına fidan desteğinin artırılarak devam edeceklerini belirtti. Nuh Kara, engebeli ve yamaçlardaki arazilerinde sulanabilir hale getirilmesi için butik projeler hazırlayıp, bu bölgelerdeki tarımı geliştireceklerini ifade etti.

    İl merkezlerine ekonomik olarak zor durumda olan dağ köylerinden yoğun olarak göçlerin olduğuna dikkat çeken Nuh Kara, "Çünkü orada yetişen nesil karnını doyuramadığı için belirli bir yaşa geldikten sonra ekmeğini kazanmak adına çeşitli yerlere göç etmekte. Buralardaki göçleri önlemek ve insanların ekonomik kalkınmasını biraz olsun temin etmek adına, sebzecilik ve meyveciliği bu bölgelerde destekleyeceğiz. Fizibilite çalışması yaparak nerede neyin iyi verim alarak yetiştiğini belirleyip daha sonra edip etüt çalışması yaptıktan sonra sebzede meyvede fidan desteği vereceğiz. Ayrıca meyvecilikte de fidan desteği verdiğimiz köylülerin sorunlarının çözümü için işin takipçisi olacağız. Bu manada bu işi gerçekten ekonomik anlamda çalışıp yapan kişileri tespit edip bunlara verip ve bakıp kişiler seçilecek. Her önümüze gelene değil de amacına uygun ve sonucunu alabileceğimiz üreticilerimize fidan desteğini sağlayacağız. 2014 yılında da fidan desteğimiz vardı ama bunu önümüzdeki dönemlerde kat kat arttıracağız. Çünkü biz insanımızın doğduğu yerde karnının doymasını ve doğduğu yerde efendi olarak kalmasını istiyoruz." dedi.

    Osmaniye il genelinde sulama suyu sıkıntısı olan yerlerin olduğunu kaydeden Kara, "Yamaç arazilerin sulanabilir hale gelmesi için gölet çalışmaları yapıyoruz. Osmaniye’de çevreye bakıldığı zaman şehrin ortasından Ceyhan Nehri'ne geçmekte ve irili ufaklı dereler çaylar bulunmaktadır. Ancak buna rağmen bölgede halen sulama suyu ile ilgili sıkıntılar var. Böyle olunca da sulama suyunu bulamayan insanlarımız evinin önündeki bahçesini içme suyu ile sulamakta. İçme suyu sulama suyu olarak kullanıldığında bu seferde içme suyu sıkıntısı doğuyor. Biz özel idare olarak küçük küçük butik projelerle özellikle sulama suyu sıkıntısı olan bütün köyleri tespit edip projelendirip buralarda her yeri sulanabilir hale getireceğiz. Ayrıca bazı bölgelerde tarım alanlarını sulamak için gölet çalışmalarımız olacak. Osmaniye’nin tüm tarım arazilerini sulanabilir ve sulu tarım yapılabilir hale getirmeye çalışacağız." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,