Öne Çıkanlar meyve ağacı budama teknoloji jakaranda fidanı çit mazı fidanı dikimi Gıda

Bu haber kez okundu.

Dane kaybının önlenmesi için 74 personel görevlendirildi
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaattin Özdemir, ilde 2014 yılı hububat hasat döneminin başladığını belirterek, biçerdöverlerin buğday hasadı sırasında dane kaybının önüne geçilmesi için Yozgat genelinde 74 teknik personelin görevlendirildiğini söyledi.

Özdemir, dane kaybının önlenmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, çiftçilere uyarılarda bulundu. Özdemir, "İlimizde biçerdöverle ürün hasadı başlamış olup kontrol hizmetlerinin yerine getirilmesi için il genelinde toplam 74 teknik personel görevlendirilmiştir. İlimizde dane kaybı oranı yüzde 3 olarak belirlenmiştir. Dane kaybı oranını en alt seviyelerde tutmak için biçerdöver operatörlerinin, tarla sahiplerinin ve kontrolde görevli teknik elemanların dikkatli olmaları gerekmektedir. İl Müdürlüğü olarak dane kaybını en aza indirmek için kontrolde görevli teknik elemanlarla arazide gerekli çalışmalar yapılacaktır." dedi.

Biçerdöverle ürün hasadı kontrol hizmetlerindeki amaçlarının dane kayıpları ile dane hasarlarını en alt seviyede tutmak olduğunu vurgulayan Özdemir, "Biçerdöverle ürün hasadı kontrol hizmetlerinde amacımız çiftçilerimizin büyük emek, zaman ve masrafla üretmiş oldukları tarla bitkilerinin zamanında, en az tane ve sap kaybı ile tekniğine uygun olarak biçilmesini sağlamak ve bu sayede milli servet kaybını önlemek, biçerdöverlerle yapılan hasatta meydana gelen dane kayıpları ile dane hasarlarını en alt seviyede tutmaktır. Yapılacak kontroller doğrultusunda valilik tebliği, çiftçi mektupları ve görev alacak yetkili kontrolör listeleri köy muhtarlıklarına, ziraat odası başkanlığına ve ilgili kurumlara gönderilmiştir. İnşallah en iyi şekilde bu yılın hasat dönemini tamamlarız." diye belirtti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı