Öne Çıkanlar Gıda karaman il özel idare makam aracı naturel sızma zeytinyağı fiyatları bekir pakdemirli

Bu haber kez okundu.

Demiröz’den Başbakan’a ‘İpekböcekçiliği’ çağrısı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi İlhan Demiröz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bursa ziyareti öncesinde ‘İpekböcekçiliği Enstitüsü’ çağrısında bulundu.

Yaklaşık 1,5 ay önce Başbakan Erdoğan’a bir mektup yazarak 2004 yılında kapatılan ‘İpekböcekçiliği Enstitüsü’nün yeniden açılmasını istediğini aktaran İlhan Demiröz, mektubuna yanıt alamadığını belirtti. Demiröz, Başbakan Erdoğan’ı Bursa ziyareti sırasında konuyla ilgili girişimde bulunmaya davet etti.

Başbakan’a yazdığı mektupda Türkiye ve Bursa’daki ipekböcekçiliği tarihiyle ilgili bilgi verdiğini aktaran İlhan Demiröz, özellikle dağ yöresi ilçelerinde hala önemli bir geçim kaynağı olan ipekböcekçiliğinin eski günlerine kavuşturulmasını istedi. İlhan Demiröz, mektubunda “Türkiye’de 1500 yıldır yaşatılan, tarihi ipek yolunu simgeleyen ve Bursa’yla özdeşleşen ipekböcekçiliği ve ipek dokumacılığının son bulma noktasında” olduğuna vurgu yaptı.
Başbakan Erdoğan’ın Bursa ziyaretinde hizmete girmesi gündemde olan T1 tramvay hattında kullanılması beklenen vagonlara ve festivallere “ipek” ismi verilerek yaşatılmak istenmesine dikkat çeken İlhan Demiröz, mektubunda şu görüşlere yer verdi: “İpekböcekçiliğinin yeniden Bursamıza kazandırılması için hiçbir engel yoktur. Hala ipekböcekçiliği yapan ve İnegöl İhsaniye köyünde her yıl ipekböcekçiliği festivalleri ile seslerini duyurmak isteyen çiftçilerimiz de mevcut. Gerek ham maddenin, gerek ürünlerin dış pazarlardan ucuz fiyatlarla sağlanabilmesi Bursa’mızın öz varlıklarından vazgeçmesini haklı çıkarmaz.”

ERDOĞAN TALİMAT VERSİN!
İlhan Demiröz, mektubunu şu çağrıyla tamamladı: “2004 yılında kapatılan 30 dönüm bahçesi, binası, ekipmanları ve teknik kadrosuyla hazır olan, Bursa İpekböcekçiliği Enstitüsü’nün tekrar açılması yönünde ilgili kurumlara talimat vermenizi Bursa’da yaşayan tüm vatandaşlarımız adına sizden talep ediyorum.”

Yaklaşık 1,5 ay önce yazdığı mektuba bugüne yanıt alamadığını kaydeden İlhan Demiröz, Erdoğan’ın Bursa ziyaretini anımsatarak bir kez daha çağrıda bulundu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,