Öne Çıkanlar new york borsası çiftlik bank tarım çiftçi Üretici

Bu haber kez okundu.

Dışa bağımlılığa karşı “yerli tohum“
Dışa bağımlılığa karşı “yerli tohum“ 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Masum Burak, yerli tohum çeşidinin geliştirilmesine ilişkin, "Bu işi aktif ve canlı tutuyoruz ki dışarıya bağımlı olmayalım. Tamamiyle yurtiçinde üretelim. Yurtiçinde patent alıp, üreticilerimize sunalım. Hedefimiz o" dedi. Burak, Eskişehir'deki Geçit Kuşağı Zirai Araştırma Enstitüsü'nü ziyaretinde, muhabirine, bakanlığın zirai araştırmalarının, son derece önemli ve ekonomiye ciddi katkısı olduğunu söyledi.  

Özellikle bitkisel üretimde "olmazsa olmaz" tohumların bakliyat ve hububatta, hemen hemen yüzde 100'ünün bakanlığın geliştirdiği çeşitler olduğunu bildiren Burak, şöyle konuştu:  "Tarla sebzeciliğinde, yeniden yüzde 70, 80 yerli tohumlar. Hibrit sebzelerde, yani örtü altı sebzede yüzde 50 civarında yerli tohumlarımız, tamamen bakanlığa bağlı araştırma enstitülerimizin geliştirdiği çeşitlerden oluşuyor. Bu, ciddi bir ekonomik katkı, bu arada 'dışa bağımsızlık' anlamına gelen bir faaliyettir. Bunun yanında diğer teknolojileri de biz sulama sistemleri olsun, alternatif enerji kaynakları olsun, onlar üzerinde de çalışma yaparak, üreticilerimize o teknolojileri kazandırmak istiyoruz." -Islah çalışmaları Burak, tarımın, çevre koşullarına bağlı bir faaliyet olduğunu, iklim şartlarının değişebildiğini, bir takım hastalık ve zararlar doğabildiğini anımsattı. Bu yüzden daimi teyakkuzda olunması gerektiğini anlatan Burak, şöyle devam etti:  "Onun için biz, bütün ürünlerde ıslah dediğimiz, yani geliştirme çalışmalarımızı devam ettirmek zorundayız. Bugün bulduğumuz bir çeşit, 5 sene sonra kurağa mukavim olamayabilir. O zaman kurağa dayanıklı çeşit geliştirmeniz lazım. Bir hastalık çıkıyor o hastalığa, bu arada soğuğa dayanıklı çeşit de bulundurmanız lazım. Yani geniş perspektifle ıslah yapmak zorundayız. Bizim enstitülerimizde buna göre konuşlanmış durumda. Uzmanlarımız buna göre eğitilmiş, materyal altyapı ve son senelerdeki bu laboratuvar destekleriyle teknolojiden de istifade ederek, bu işi aktif ve canlı tutuyoruz ki dışarıya bağımlı olmayalım. Tamamiyle yurtiçinde üretelim. Yurtiçinde patent alıp, üreticilerimize sunalım. Hedefimiz o."  -"Ciddi çeşit zenginliğimiz var" "Türkiye'de şimdiye kadar 2 bin 63 çeşit geliştirilmiş" diyen Burak, şunları kaydetti: "Bunların bin çeşidi bakanlığa, geri kalan kısmının büyük çoğunluğu özel sektöre, çok az da üniversitelere bağlı. Esas önemli olan, çiftçi tarafından kullanılan tohumların yüzde 95 ile yüzde 100'ü arası, bakanlığın geliştirdiği çeşitlerdir. Bizim çeşitlerimizin hepsi alanda yani. O, çok önemli. İçinde bulunduğumuz enstitü, tek başına 144 çeşit geliştirmiş. Türkiye'nin birçok yerinde bunlar üretiliyor, hem tahılda hem bakliyatta hem yem bitkilerinde. Ciddi çeşit zenginliğimiz var." Yerli tohum potansiyelinden, araştırma ve geliştirme çalışmalarından birçok kişinin haberinin olmadığını korunan Burak, "Bunlar, uzun yıllar süren çalışmalardır. Sözgelimi, bir çeşidin ortaya çıkabilmesi, 10-12 yıl sürüyor. Düşünün, 10-12 yıl onlarca kişi çalışacak, bir tane çeşidi piyasaya sürecek. Bu çok zor, zahmetli, sabır, para isteyen bir iş. Bunun tabii arkasında Ar-Ge var. Ar-Ge'ye verilen değerin artması gerekiyor. Kamuoyunun Ar-Ge'ye daha fazla ehemmiyet vermesi gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu. 
Kaynak: medya365.com/teknoloji/disa-bagimliliga-karsi-yerli-tohum-h192934.html

Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı