Öne Çıkanlar Gıda kapanış fiyatı makam aracı chicago borsası özel sektör teşvikleri

Bu haber kez okundu.

Doktorlara kanser semineri
Acıbadem Adana Hastanesi konferans salonunda Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) görev yapan doktorlara ve halka yönelik ‘Kanser Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Yanıtları’ konulu bir seminer düzenlendi.

Acıbadem Adana Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanları Prof. Dr. Hüseyin Abalı ve Prof. Dr. Sinan Yavuz’un konuşmacı olarak katıldıkları seminerde kanser hakkında son gelişmeler, kanser türleri, erken tanının önemi ve doktor-hasta ilişkilerine değinildi. Seminerde ilk sözü alan Prof. Dr. Hüseyin Abalı, kanserde erken tanının önemine ve yöntemlerine değindi. Amerikan Kanser Derneği ile TC Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda yayınladıkları verileri slayt eşliğinde katılımcılara sundu. Prof. Abalı, en sık görülen kanser türlerini ele alarak hangi kanser türü için erken tanı adına neler yapılması gerektiğini anlattı. Rutin kontrollerin önemine de vurgu yapan Prof. Abalı, "Örnek olarak, kalın bağırsak kanserinden korunmak için belirli bir yaştan sonra periyodik olarak kolonoskopi önermekteyiz. Kansere neden olabilen polip oluşumu bu tetkiklerde fark edilirse bunlar kansere dönüşmeden önce tedavi edilebilir." dedi.

Seminerin ikinci oturumunda kürsüye gelen Prof. Dr. Sinan Yavuz, hastanın kendi sağlığı ile ilgili durumu bilmesi gerektiğini anlattı. Hastaya en başta durumu hakkında bilgi verilememesi halinde daha sonraki gelişmelerde kişinin doktoruna karşı olan güvenini hatta saygısını kaybedebileceğine dikkat çeken Prof. Yavuz, kemoterapi sürecinin zorluklarına da değindi. Kanser tedavisinde son 15 yılda önemli yol alındığını anlatan Prof. Yavuz yine de 2020’li yıllarda kanser nedeni ile ölüm oranının kalp-damar hastalıklarının da önüne geçerek ilk sırayı almasının beklendiğini sözlerine ekledi.

Seminer, konuşmaların tamamlanmasının ardından salonda bulunan ASM hekimleri ve dinleyicilerden gelen soruların Prof. Abalı ve Prof. Yavuz tarafından cevaplanması ile son buldu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı