Öne Çıkanlar şap aşısı Gıda üretim can erik hasadı bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Domateste hastalık baş gösterdi
Kırıkkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne bağlı teknik ekipler tarafından sebze tarlalarında yapılan kontrollerde domateslerde ‘mildiyö ve erken yaprak yanıklığı hastalığı’ tespit edildi.

Bu hastalıkların daha önceki yıllara göre çok erken başladığını açıklayan Kırıkkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Kırbaş, hastalığın aşırı yağmur ve nem daha sonrasında havaların ısınması artış gösterdiğini söyledi.
Kırbaş, hastalığı şu şekilde açıkladı: "Mantari bir hastalık olan mildiyö, havaların ısınması ve nem seviyesinin yükselmesiyle kendisini gösteriyor. Yapraklar üzerinde önce küçük, soluk yeşil veya sarımsı lekelerin belirmesine yol açan hastalık, ilerledikçe renkleri kahverengi ve siyaha dönüşüyor. Uygun havalarda hastalık yaprak saplarına, bitkinin dal ve saplarına doğru ilerliyor, daha ileri safhalarda lekeler yırtılıyor, kuruyor ve bazen çürüyor. Meyvelere de geçebilen hastalık, esmer lekeler bırakırken ürünün hem miktarını hem de kalitesini olumsuz etkiliyor."

Kırbaş, üreticilerin daha fazla verim kaybına sebebiyet vermemek için il ve ilçe müdürlükleriyle irtibata geçilerek, ilaçlı mücadelenin zamanında yapılması gerektiğini kaydetti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,