Öne Çıkanlar destekleme palmiye ağacı çiftçi mehmet aydın fındık

Bu haber kez okundu.

Elma üreticisi 290 çiftçiye 3 milyon 712 bin lira tazminat ödendi
Kayseri’nin önemli elma üretim merkezlerinden birisi olan Yeşilhisar ve Yahyalı ilçesinde elma üreticisine don nedeniyle gördüğü zarardan dolayı ödeme yapıldı. Elma üreticisi 290 çiftçiye 3 milyon 712 bin 676 lira ödeme yapıldığı bildirildi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan, yaptığı yazılı açıklamada, Kayseri’de 28-30 Mart 2014 tarihleri arasında bazı meyve (elma, armut, ceviz, kiraz, şeftali ve vişne) ağaçları çiçeklenme öncesi tomurcuk döneminde don nedeniyle yüzde 40-100 oranında zarar gördüğünü hatırlattı. Kayacan, şu bilgileri verdi; “Don zararı ile ilgili 2090 Sayılı Kanun Kapsamında çalışmalara başlanmıştı. Don afetinden zarar gören çiftçilerin zarar ve ziyanlarının mahiyetini ve hasar oranları belirlemek üzere İlçelerimizde İlçe Hasar Tespit Komisyonları kurularak hasarla ilgili çalışmalar yapıldı. Özellikle Yahyalı ve Yeşilhisar ilçelerimizde elma bahçelerinde ortalama yüzde 90 oranında hasar meydana gelmiştir. Çiftçilerimizden Yeşilhisar ilçesinde genel zarar oranı yüzde 40 ve üzeri olan 255 çiftçinin 5700 dekar ve Yahyalı ilçesinde 35 çiftçinin 344 dekar olmak üzere toplam 290 çitçinin 6044 dekar elma bahçesinde zarar meydana gelmiştir. Hasar tespitleri neticesinde İlçe Hasar Tespit Komisyonları tarafından yapılan çalışmalar İl Hasar Tespit Komisyonunda görüşülerek karara bağlanmış ve ödeme cetvelleri tanzim edilmiştir.”

Kayacan, yapılan tespitler sonucunda oluşan zararı kendi imkânları ve diğer tarım dışı gelirleri ile karşılayamayacak durumda olanlardan genel zarar oranının yüzde 40 ve üzeri olan Yeşilhisar ilçesinden 255 çiftçiye 3 milyon 520 bin 954 lira 34 kuruş, Yahyalı ilçesinden 35 çiftçiye 191 bin 722 lira 16 kuruş olmak üzere toplam 290 çiftçiye 3 milyon 712 bin 676 lira 50 kuruş tazminat ödemesi yapıldığını duyurdu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı