Öne Çıkanlar lavanta can erik hasadı interfresh fuar hatay tarım fuarı jakaranda fidanı

Bu haber kez okundu.

Elma üreticisi, dört gözle ihracat kapılarının açılmasını bekliyor
Antalya bölgesinde elma üreticisi, soğuk hava depolarında bekleyen üretici, 3 yıldır ürettiği elmasını uygun fiyattan satamamaktan dert yanıyor.

Antalya'nın meyve deposu olarak bilinen Elmalı ve Korkuteli ilçelerinde 60 bin ton elma, ihracat kapılarının açılmasını bekliyor. Elma yetiştiricisi, bahçesinde dalında topladığı ürünün kışın değerinin karşılığında satması için 20 kuruş karşılığı soğuk hava deposuna kiraya veriyor. Elmada Rusya, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna ve Irak kapılarının açılmaması sebebiyle başta İstanbul, İzmir, Ankara hallerinde satılarak iç piyasada tüketiliyor. Korkuteli ve Elmalı ilçelerinde elma kalitesine göre 75 kuruş ile 1,2 lira arasında alıcı buluyor.

Üretici, elma fiyatlarının üç yıldır yerinde saydığını, buna karşılık girdi maliyetlerinin artış gösterdiğini; yetiştiricinin emeğini karşılaması için kilosunun en az 1,5 lira olması gerektiğini söylüyor. Korkuteli Ziraat Odası Başkanı Musa Fikri Büyükçetin, meyve deposu olarak bilinen Korkuteli'nde elmanın soğuk hava depolarında alıcı beklediğini söyledi. Başta Rusya olmak üzere elmada ihracat kapılarının açılmasını beklediklerini belirten Büyükçetin, "Elma fiyatları durgun bir seyir takip ediyor. Alıcı yok. Genelde iç piyasada tüketiliyor. Elmanın değerinde satılabilmesi için ihracat kapılarının açılmasını bekliyoruz." diye konuştu. Büyükçetin, ilçelerinde elma fiyatlarının kalitesine göre değişiklik arz ettiğini ifade etti.

Elma yetiştiricisi İsmail Gülcemal, elma üreticisinin son üç yıldır ürününü aynı fiyattan sattığını söyledi. Fiyatların meyve ağacının başında kalitesine bağlı 60 kuruş ile 1,2 lira arasında alıcı bulduğunu belirten Gülcemal, son üç yıl içinde ilaç, gübre ve mazot fiyatlarının yüzde 200 artmasına rağmen, fiyatların yerinde saydığını kaydetti. Gülcemal, "Elma üreticisi emeğinin karşılığını alabilmesi için elmanın en az 1,5 lira olması gerekir. Büyük alışveriş merkezlerinde 3 ile 3,5 liraya satılan elma fiyatları üreticiye yansımıyor. Bir üretici olarak dalından 75 kuruşa sattığımız elmanın alışveriş merkezlerini meyve reyonlarında 3,5 liradan satıldığını görünce çok şaşırıyoruz." şeklinde dert yandı.

Öte yandan CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, elma üreticisinin son 3 yıl içinde girdi maliyetlerinin artışına bağlı zor durumda kaldığını söyledi.
Mazot, gübre ve ilaçlarının sürekli arttığını belirten Özkan, elma fiyatlarının 1 liradan zor alıcı bulmasının yetiştiricinin bir yıl içinde harcadığı emeğinin boşa gitmesi anlamına geldiğini dile getirdi. Özkan, "12 yıl içinde üretici ile tüketici buluşturulmadı. Bu buluşma olsaydı, üretici ürününü değerinde satacaktı." dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi