Öne Çıkanlar Gıda kapanış fiyatı makam aracı hayvancılık ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Erzurum'da 300 hayvanı telef eden Afrika ateşi hastalığında sona gelindi
Erzurum'da salgın haline gelen ve 300'den fazla büyükbaş hayvanın itlaf edilmesine ya da telef olmasına neden olan Afrika ateşi hastalığı (nodüler ekzantami) hastalığının yayılma hızının düştüğü bildirildi.

Palandöken Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Metin Yiğit, Aziziye ilçesi başta olmak üzere Aşkale, Yakutiye ve Karaçoban ilçe ve bağlı köylerinde baş gösteren Afrika ateşi hastalığıyla mücadelede alınan tedbirlerin sonuç verdiğini söyledi. Yiğit, tedbirler sonucunda salgının hız kestiğini ve hayvan ölümlerinde düşüş meydana geldiğini belirtti. İlçe Tarım Müdürü Yiğit, Nodüler Ekzantem hastalığının hızlı bir yayılış göstermesiyle birlikte 16-25 Ağustos tarihleri arasında İl Müdürlüğü tarafından Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyon kararı alınarak hayvan hareketlerini durdurduğunu ve yoğun bir aşılama programı başlattığını aktardı. Bu çalışmaların net bir sonuç verdiğini görmekte olduklarını belirten Yiğit şu bilgileri verdi:

"Palandöken İlçemizin sınırları içerisinde hiçbir köy ve mahallede hastalık vakası görülmemiş olup bu kapsamdan Palandöken İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz hastalıktan korunmak amacı ile başta Aziziye ilçesine sınır olan Köy ve Mahallelerden başlamak kaydı ile köydeki bütün Büyükbaş hayvanlar her bir hayvanda tek kullanımlık enjektörler kullanılmak koşulu ile aşılanmış, köy ve mahallelerde toplantılar düzenlenerek yetiştiriciler hastalık hakkında ve hastalığın bulaşma yolları hakkında bilgilendirilerek hazırlanan el broşürleri dağıtılmış, bulaşmada son derece etkili olan vektörlerle (sinek,sivrisinek, vs..) mücadele amacı ile ekiplerimiz tarafından köy ve hayvan barınaklarının tamamı sinek ilaçları ile ilaçlanmış ve yine bütün işletmelerin etkili dezenfektanlar ile dezenfeksiyonları ilçe müdürlüğümüzde görevli veteriner hekimlerce yapılmıştır. İl genelinde yaptığımız bu çalışmalar neticesinde; Nodüler Ekzantemi Hastalığı kontrol altına alınmış olup artık yeni mihraklara rastlanılmamakla birlikte eski mihrakların sönüşleri yapılmakta, mihrak yerleri hariç hayvan hareketlerinde herhangi bir kısıtlama yoktur. Aşılama çalışmalarında da sona doğru gelinmektedir. Çiftçilerimizin herhangi bir tedirginlik yaşamamaları Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte bir sezon boyunca harcadıkları emek ve çalışmaların karşılığını almaları için gece gündüz çalışmalarımız devam etmektedir. Yine bu kapsamda tüketicilerin de rahat olmasını istiyoruz; Nodüler Ekzantem Hastalığı zoonoz bir hastalık değildir. Hayvan kesimleri veteriner hekim kontrolünde yapılmaktadır. Tüketici vatandaşlarımız ruhsatlı market ve kasaplardan rahatlıkla kırmızı et tüketimi yapabilirler."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı