Öne Çıkanlar teknoloji çit mazı fidanı dikimi çit mazı yetiştiriciliği Gıda can erik

Bu haber kez okundu.

'Fındık üreticisi ihtiyacı kadar olanı satmalı'
Samsun'un Çarşamba Ziraat Odası Başkanı İsmail Güngör, borç batağında olan fındık üreticisinin malını ihtiyacı kadar satması tavsiyesinde bulundu.

Güngör, yaptığı yazılı açıklamada, eskiden fındık üreticisinin tek bir banka bildiğini, şimdi neredeyse tüm bankalara kredi borcu bulunduğuna dikkat çekti. Devletin bu anlamda desteklerini artırarak, çiftçiye sahip çıkması gerektiğini kaydeden Güngör, "Üretici de bu yılki ürününü korumalı ve kesinlikle ihtiyacı kadar satmalıdır." dedi.

Çarşamba’da 2013 yılında üretilen ve ekonomiye dâhil olan fındık miktarının 18 bin ton civarındayken 2014 hasadı sonucunda bu rakamın 28 bin ton civarında olmasının öngörüldüğünü hatırlatan Güngör, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Diğer ilçelere göre daha avantajlıyız. Ama beklenmedik afetler nedeniyle rakamın düşeceğini sanıyoruz. Üreticiye ellerindeki fındığı ihtiyaç duydukları kadar satmaları konusunda uyarıda bulunuyoruz. Kesinlikle ihtiyaç fazlası fındık emanete bırakılmamalıdır. Emanetteki fındıkta bütün üstünlük alıcıya kalır. Geçtiğimiz yıla bakalım, fındık üretici tarafından 5 TL civarında bir rakamla satıldı. Hemen ardından yaşanan afetlerden sonra aynı fındığın kilosu 12 TL’yi aştı. Bu yıl da 15 TL’ye kadar çıkabileceğini değerlendiriyoruz."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,