Öne Çıkanlar fındık mehmet aydın yetiştiricilik kursu sel madurları jakaranda fidanı

Bu haber kez okundu.

Fındıkta gübreleme zamanı başladı
Çarşamba Ziraat Odası Başkanı İsmail Güngör havaların güzel gittiği bu günlerde fındık üreticisinin muhakkak gübre kullanması gerektiğini söyledi.

Karadenizli üreticinin olduğu gibi Çarşamba Ovası'nda bir çok ailenin geçim kaynağı olan fındık ürününde gübreleme zamanı başladı. Samsun Çarşamba Ziraat Odası Başkanı İsmail Güngör, doğru gübreleme ve zamanıyla ilgili üreticiye bilgiler verdi.

Fındık bahçeleri için gübre sezonunun başladığını söyleyen Ziraat Odası Başkanı Güngör, havaların güzel gitmesini fındık üreticisinin muhakkak değerlendirerek yılbaşına kadar ürüne gübre verilmesini önerdi. Geçen yıl Çarşamba Ovasında fındık veriminin iyi olması nedeniyle ağaçlarda biraz yorgunluk oluşturduğunu kaydeden Güngör, bu yorgunluğun bilinçli bir bakımla giderilmesinin gerektiğini, bunun içinde iyi ve bilinçli bir gübrelemenin gerekliliğini ifade etti. Güngör açıklamalarına şöyle devam etti; “yılbaşına kadar atılan gübrenin verimi artıracağını düşünüyoruz. Çitçimizin mutlaka bahçelerine bakmaları lazımdır. Bakımsız bahçedeki fındık ürünü istenilen seviyede olmaz, olsa da yeterli verimi vermez. Randıman oranı düşük olur. Bu aylarda bu güzel havaları değerlendirerek ve bilinçli bir şekilde fındığa gübre atılmalıdır”.

TAHLİLE GÖRE GÜBRE ATILMALI
Toprak tahliline göre gübre kullanılmasının önemini de anlatan Güngör; “Toprak tahlil sonucuna göre gübre kullanmakta yarar var. Çiftçilerimizin çoğu artık ziraat odamızdaki toprak tahlil laboratuvarımızdan faydalanarak gübreleme yapıyorlar. Gübrenin hangi miktarda kullanılması gerektiğini öğrenerek bu işlemi gerçekleştiriyorlar. Toprağın istemediği bir gübreyi attığınız zaman topraktan ve üründen verim alamazsınız. Çarşamba ovasında daha bilinçli gübreleme başladı diyebiliriz.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı