Öne Çıkanlar şap aşısı Gıda üretim can erik hasadı bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Garzan Ovası'nda çiftçinin en büyük gelir kaynağı mısır oldu
Siirt’tin en büyük tarımsal alana sahip Garzan Ovası'nda buğdaydan sonra çiftçinin en büyük gelir kaynağı mısır oldu.

Geçmiş yıllarda sulu tarımda pamuk ekimi yapan çiftçiler, ülke genelinde pamuk fiyatlarının düşmesi ve sulu tarım alanlarında mercimek ve buğday hasadından sonra aynı tarlada ikinci ürün olarak mısır ekimi yapıyorlar.

Kurtalan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat, “İlçemizde hem kuru tarım hem sulu tarım yapılmaktadır. Sulu tarımda da daha çok mısır ekimi yapılmaktadır. Geçmiş zamanlarda daha çok pamuk ekerdik, ama pamuktan Türkiye piyasasında fiyatların düşmesi sonucu artık karlı bir üretim olmadığını görünce vazgeçtik. Mısır ekimine elverişli olan Garzan Ovası'nda yaklaşık 30 bin dönüm arazi üzerinde mısır ekimi yapılıyor. Mısırın da ilçemizde verimliliği dönüm başına 1,5 ton civarında. Bunun yanında da ikinci ürün olarak da yine mercimek, kırmızı mercimek ve buğdayların yerine ikinci ürün olarak da 5 - 6 bin dönüm mısır ekmekteyiz.” dedi.

Garzan suluma kanalının açılmasıyla su sorununun çözüldüğünü söyleyen çiftçiler, ovada mısır ekin alanlarının geçmişe göre yüzde 50 arttığı belirtildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,