Öne Çıkanlar jakaranda ağacı vairo badem çeşidi tarımsal destekleme can erik makam aracı

Bu haber kez okundu.

Gaziantep’ten Nur Camii’ne 263 bin lira yardım
Gaziantep Müftülüğü, camilerde hayırseverlerden topladığı 263 bin lirayı Kırıkkale Nur Camii’ne bağışladı.

Kırıkkale Müftüsü Bekir Gerek, Gaziantep Müftüsü Ahmet Çelik’i ziyaret etti. Ziyarette Nur Camii’nin mimari, fiziki ve inşaatı konularında bilgi verdi. Gerek, görüşmede Nur Camii için Valilik kanalı ile yapılan yardım talebinin öne alınmasını gündeme getirdi. Görüşme sonucunda Gaziantep Müftüsü Çelik, yardım talebini öne alarak Gaziantep camilerinde toplanan 263 bin lirayı Nur Camii’nin hesabına aktardı.

Yardımlarından dolayı Müftü Çelik'e ve Gazianteplilere teşekkür eden Gerek, yapılan yardımların Allah nezdinde makbul olması dileğinde bulundu. Gerek, Mimar Sinan'ın ustalık dönemi eseri Selimiye Camii'nin mimarisi örnek alınarak inşa edilen Nur Camii'nin de yeni bir Selimiye olduğu görüşünü ifade etti. İnşasına 6 yıl önce başlanan caminin yıl sonunda hizmete gireceğini söyleyen Gerek, "Bu proje ile abidevi bir eser yapılıyor. Bu muhteşem cami, 4 minaresi ve estetiğiyle Kırıkkale'ye farklı bir silüet kattı." dedi.

Nur Camii ve Külliyesi inşaatının Selimiye Camii'nden esinlenerek özel olarak projelendirilen özgün bir eser olduğunu dile getiren Gerek, "Caminin iç bölümü gerçekten bir selatin camiine yakışır şekilde yapılıyor. Bu cami projelendirilirken Türkiye'nin bu alanda en iyi mimarları, mühendisleri ve sanat sahibi kişiler tercih edildi." diye konuştu.

Cami inşaatında, Selimiye ve Süleymaniye ile diğer önemli eserlerdeki gibi Marmara mermerinin kullanıldığını anlatan Gerek, bu mermerin işlemeye müsait, homojen yapısıyla renk uyumu gösteren bir malzeme olduğunu dile getirdi. Nur Camii'nde 3 bin 500'ü harimde, 7 bin 500'ü avluda olmak üzere toplam 11 bin kişi ibadet edebilecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,