Öne Çıkanlar şap aşısı Gıda üretim can erik hasadı bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Geriter: Manisa'da kayıt dışı seyyar satıcılar arttı
Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Hasan Geriter, son zamanlarda kayıt dışı seyyar satıcıların arttığını söyledi. Geriter, bu konuda belediyeleri göreve çağırdı.

Oda binasında bir basın toplantısı düzenleyen Geriter, 10 yılı aşkın süredir esnaf ve zanaatkârı zor duruma düşüren, ekmek mücadelesinde geriye götüren alışveriş merkezleriyle kamuoyu, yerel yöneticiler ve hükümetler nezdinde mücade ettiklerini belirtti. MESOB Başkanı Geriter, “Bugünlerde AVM sıkıntısının yanısıra şimdi de başımıza bu tatlı günlerin, ramazan ayının, Ramazan Bayramı'nın bereketini toplamak için gayret gösteren esnaf ve sanatkârımıza bir de haksız rekabet olan AVM dışında kayıt dışı seyyarlar çıktı. Biz MESOB olarak ramazan ayını, Ramazan Bayramı'nı tatlı yaşamak istiyoruz, bereketli yaşamak istiyoruz ama maalesef hak ettiğimiz kazancı elde etmek için seyyarlarla mücadele etmek için başta yerel yöneticilerimizin ve bunlara ruhsat veren mercilerimizin bu konuda desteklerine ihtiyacımız var. Yoksa ülkemizde yüzde 50’yi aşan kayıt dışı, Manisa’da da esnafımıza bir darbe vuracaktır.” dedi.

Alışveriş merkezleri sebebiyle esnaf ve zanaatkârların ayakta kalma mücadelesini verdiğini aktaran Hasan Geriter, son günlerde artan kayıt dışı seyyarların da zor durumda bıraktığını vurguladı. Bu konuda odalara ve birliğe şikayetler geldiğini ifade eden Geriter, sebebin denetim yapılmaması olduğunu söyledi. Geriter, Manisa’nın büyükşehir belediyesi olması nedeniyle merkezde iki yeni ilçenin kurulduğunu, ancak belediyelerdeki yetki karmaşasından dolayı sorunlara çözüm üretilemediğini belirterek, birlik olarak belediyelerin seyyar satıcılarla bir an önce mücadele etmesi gerektiğini kaydetti. Manisa’nın tarım şehri olması sebebiyle bugünlerde yaş sebze ve meyvenin bol olduğunu belirterek, “Maalesef arabasını, seyyar tezgahını veya iki kasa alanın yaş sebze ve meyvesiyle şehrin en güzel, en görsel ve görüntülü yerlerinde başta karpuz ve meyve olmak üzere sattığı herkesçe malumdur. Bugün bu işleri yapan, vergisini veren, ruhsatını alan, işyeri açana insanların, bu tür seyyar satıcılarla mücadele etmesi imkansızdır.” diye konuştu. Sadece meyve ve sebzelerin değil, giyim, ayakkabı, gıda, tatlı gibi ürünlerin de seyyarlarda satıldığına dikkat çeken Geriter, “Bizler bu işleri yapabilmek için, hijyenikle ilgili belgeleri alabilmek için yetkili mercilerle mücadele ederken bu insanlar, hiçbir sorumluluğu olmadan hijyenik dışı, merdivenaltı aldı diye tabir ettiğimiz bir düzen içerisinde bu satışlarını yapmaktadır, hattâ halkın sağlığıyla da oynadıklarını görmekteyiz. Yetkililerden bu konuda destek bekliyoruz. Özellikle Ramazan Bayramı'na bir iki hafta kala dışarılardan da çok sayıda seyyarlar geliyor. İzmir’den, Aydın’dan insanlar, araçlarıyla buraya geliyorlar. Denetimden kaynaklanan bir boşluk nedeniyle ürünlerini şehiriçinde satıyorlar. Halkımızın bu konuda çok dikkatli olmaları gerekiyor, çünkü ekonomik boyutu bizi ilgilendirirken sağlık boyuta halkımızı ilgilendiriyor.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,