Öne Çıkanlar Bitlis afetzede tohum desteklemesi interfresh hayvancılık

Bu haber kez okundu.

Güroymak'ta çeltikten sonra, mantar üretimine de başlanılıyor
Bitlis’in Güroymak ilçesinde 74 yıl aradan sonra çeltik üretimine başlanmasının ardından şimdide “istiridye mantarı” üretimi için kollar sıvandı.

Güroymak Kaymakamlığı öncülüğünde ilçenin tarımsal alanda kalkınmasını sağlamak ve alternatif ürünler geliştirme çalışmaları kapsamında İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Doğrudan Faaliyet Desteği (DFD) programı kapsamında sunulan “İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği” projesi kabul edildi.
Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte ilçede var olan alternatif ürün eksikliğinin çeltik üretiminin ardından istiridye mantarı yetiştiriciliğini yapılmasıyla daha da zenginleşeceği düşünülüyor. Projenin diğer bir diğer avantajı ise yörede hep arka planda yer alan kadın emeğinin daha ön plana çıkarılarak aile ekonomisine önemli katkı sağlanması olacak.
Konu ile açıklamada bulunan Güroymak Kaymakamı Çağlayan Kaya, “ İlçemizde tarım alanında kalkınma hamlesi başlattık. 1940’lı yıllarda yetiştirilip ara verilen, 74 yıl aradan sonra tekrar üretimine başlanan çeltikten sonra “manda toplulaştırması, mandıracılık tesisi, her köye bir ürün” gibi proje çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda DAKA’ya sunmuş olduğumuz “istiridye mantarı projesi” kabul edildi. Bu projemiz Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bir ilktir. İlçemiz ekonomisine büyük katkı yapacağını düşündüğümüz bu proje istihdam sorununa ve ekonomik büyümeye katkı sağlayacaktır. Projenin ilçemiz halkına hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sedat Özgül ise “Yöremizde alışılagelmiş yem bitkileri üretimi ve daha önce bazı sebeplerden dolayı sın bulan tütün ve şekerpancarı üretimine alternatif tarım tarımsal ürün olarak pirinçten sonra istiridye mantarı yetiştiriciliğini de yöremiz halkına kazandırarak çiftçilerimizin ekonomik refah düzeyini yükseltme ve tarımsal çeşitliliği arttırma konularında yaptığımız çalışmaların olumlu sonuçlanması bizi çok mutlu etti. Bu kapsamdaki çalışmalarımız devam edecektir.” şeklinde konuştu.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,