Öne Çıkanlar mehmet aydın fındık kaçakçılık dap desteği Gıda

Bu haber kez okundu.

Hassa’da köy tavuklu çeltik aşı geleneği yaşatılıyor
Hatay’ın sadece Hassa ilçesindeki volkanik arazilerde yetiştirilen yerli pirinçle (Aktepe derviş pirinci) yapılan 'köy tavuklu çeltik aşı' geleneği yaşatılıyor.

Amanos Dağları eteklerinde kurulu, Gaziantep iline sınır olan Hassa’nın en uç köyü Gazeluşağı’nda oturan 75 yaşındaki Nazife Selli, 'etli aş'ın tarifini yaptı. Selli, "Yumurtlayan tavuk zayıf olduğu için yumurtlamayan tavuğu keseriz. Tavuğu temizledikten sonra içerisine doğranmış soğan ve karabiber doldurarak dikiş iğnesiyle karnını dikeriz. Bizim puhara dediğimiz şömine denilen ocakta yemeği yaparız. Tavuğu kalaylı kara kazana koyup meşe odunu ile pişiririz. Kazanın içine hazırlanmış tavuk, nohut ve suyun haricinde bir şey koymayız. Yaşlı tavuk ve horozun eti sert olduklarından bunların pişmesi biraz uzun sürer. Et kemiklerinden ayrılmaya başlayınca pişmiş demektir. Tavuğu çıkartıp bir tencereye koyarak, tavuğun suyuyla çeltik pirincinden pilavı yaparız. Etli aşın yanında soğuk ayran çorbası ve yerli domatesten yapılan salata ile yemeği servise hazır hale getiriz." dedi.

Nazife Selli, bu yemeği en güzel servis yönteminin, kalaylı büyük bir bakır leğene pilavın üzerine et ile karabiberli soğanın serpiştirilmesi ve misafirlerin daire şeklinde sofraya oturmaları ile olduğunu sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı