Öne Çıkanlar çiftçi manisa mehmet aydın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu un ihracatı

Bu haber kez okundu.

İklim değişikliği kıyı şeridi illerini tehdit ediyor
TEMA Vakfı Antalya İl Temsilcisi Şenay Malbora, iklim değişikliğinin, deniz seviyesini 20 santim yükselmesine neden olmasının insanlık için bir tehdit olduğunu söyledi.

5 Haziran Dünya Çevre Günü ile ilgili açıklama yapan Malbora, insan eliyle oluşan iklim değişikliğinin küçük ada devletlerinin yanı sıra, denize kıyısı olan ülkeler için de büyük tehdit oluşturduğunu kaydetti. Birleşmiş Milletler'in(BM) 2014'ü 'Kalkınmakta Olan Küçük Ada Devletleri Yılı' ilan ettiğini hatırlatan Malbora, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nünde iklim değişikliğinin küresel etkilerinden deniz seviyesindeki artış sorununun dünya gündemine taşınacağını ifade etti.

Atmosferdeki karbondioksit miktarının, insan kaynaklı faaliyetler sebebiyle son 800 bin yıldır gelmediği bir düzeye geldiğini vurgulayan Malbora, fosil yakıt kullanımı, ormanlar ve tarım arazileri gibi yutak alanların kaybedilmesi, hızla artan karbondioksit miktarı, iklimin insan kaynaklı sebeplerle değişmesine sebep olmasını tetikleyen en önemli faktör olduğunu söyledi.

Değişen iklimlerin dünyadaki tüm ekosistemleri ve medeniyeti etkilediğinin altını çizen Malbora, "Kuzey Buz Denizi'ndeki buzulların iklim değişikliğine bağlı olarak erimesi ile deniz seviyesi yükseliyor. Gerçekleşen kuraklık, sel, fırtına gibi aşırı hava olayları; Türkiye dahil olmak üzere bir çok ülkeyi ciddi şekilde etkiliyor. 2013 Dünya Afet Raporu en fazla ölümün siklon, sel ve su baskınlarında yaşandığını gösterirken, sel ve su baskınlarından dolayı 2 milyon insanın mağdur oldu. Türkiye'de de, tüm dünyada olduğu gibi, başta kuraklık ve seller olmak üzere meteorolojik ve hidrolojik afetler oldukça sık meydana geliyor, ciddi can ve mal kayıplarına yol açıyor." diye konuştu.

2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan çalışmaya göre; Türkiye’de insan kaynaklı iklim değişikliğine bağlı olarak sadece büyük şehirlerde meydana gelen sel hasarlarının neden olduğu maddi kayıplar, depremlerin neden olduğu maddi kayıplara yaklaşmış olduğunu vurgulayan Malbora, sadece yıldırımların yol açtığı can kaybı sayısı ise son iki yılda yüzlerce kişiye ulaştığını kaydetti.

DENİZ SEVİYESİ 20 SANTİM YÜKSELDİ

Geçen yıla göre deniz seviyesinin 20 santim yükseldiğini bildiren Malbora, Dünya Çevre Günü sebebiyle, BM'nin dikkat çektiği iklim değişikliği kaynaklı deniz seviyesindeki artışa, binlerce bilim insanının katkı sunduğu ve Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporları da konuya dikkat çektiğini belirtti.

IPCC raporlarına göre, deniz seviyesi geçtiğimiz yüzyıla göre yaklaşık 20 santim yükseldiğini ve bu rakam her ne kadar düşük gibi görünse de, denizden yüksekliği yalnızca birkaç metre olan birçok ada devletinin varlığını tehdit ettiğini hatırlatan Malbora, bilim insanlarının, deniz seviyelerindeki artışın önümüzdeki yüzyılda da devam edeceğini söylemesinin iklim değişikliğinin ne seviyeye vardığı noktasında insanlığa mesaj sunduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin bu riskli ülkeler arasında yer aldığını hatırlatan TEMA İL Temsilcisi, bununda kıyı şeridindeki illeri tehdit ettiğini kaydetti. Malbora sözlerini şöyle tamamladı: "Bununla beraber, ülkemizde içinde olduğu bölge için yapılan öngörüler, iklim değişikliğine bağlı olarak artacak kuraklıklara, su varlığının azalmasına ve ani yağışlarla gelebilecek sellere karşı hazırlıklı olunması gerektiğini de gösteriyor. İklim değişikliği ile mücadele etmek için hala zamanımız varken harekete geçmemiz gerekiyor. TEMA Vakfı, acilen fosil yakıta bağımlı hayat tarzlarımızı değiştirmemiz gerektiğinin altını çiziyor ve meralar, ormanlar, denizler, nehirler gibi atmosfere salınan karbondioksiti tutacak yutak alanları korumamız gerektiğinin özellikle altını çiziyoruz."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı