Öne Çıkanlar new york borsası çiftlik bank tarım çiftçi Üretici

Bu haber kez okundu.

İklim değişikliğinin hayvancılığa etkileri anlatıldı
Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı’nın projesi olan "Seyhan Havzasında Hayvancılığın İklim Değişikliğine Uyumu” konulu pilot çalışma, TAGEM’in katkılarıyla ilk kez Çukurova Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Bakanlık destekli olarak Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü tarafından yürütülen proje, tek olma özelliğine sahip. Proje kapsamında ayrıca iklim değişikliğinin hayvancılığa etkileri üzerine bir de konferans düzenlendi.

ÇÜ Akif Kansu Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Rüştü Kutlu, Prof. Dr. Nazan Koluman, Feke MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ufuk Gültekin, öğretim üyeleri, TAGEM temsilcileri ve öğrenciler katıldı.
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi ve projenin yürütücüsü Prof. Dr. Nazan Koluman konferansın açılış sunumda, hayvancılık üzerinde iklim değişikliği ve küresel ısınmanın nasıl etkiler oluşturduğunu ve önümüzdeki 70 sene içerisinde hayvansal üretim açısından nasıl bir değişimin beklendiğini anlattı. Türkiye’nin 2012 yılında Kyoto Protokolüne imza attığını vurgulayan Prof. Dr. Koluman, Türkiye’nin de artık diğer ülkeler gibi çevresel konuları dikkate almak zorunda olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Koluman konuşmasına şöyle devam etti: "Hayvancılık konusunda olası iklim değişikliği ve kuraklığa adaptasyona yönelik tüm dünyada neredeyse hiç çalışma yapılmıyor. Çukurova Üniversitesi, Türkiye’nin tüm iklim koşullarının görülebildiği Seyhan Havzası’nda elde edilecek veri ve bulguların tüm ülke geneline adapte edilmesine olanak sağlayacak örnek bir çalışmaya imza atacaktır. Bu proje sonuçları bakanlıktaki politika ve mevzuatlar ile ülke geneline yansıtılacak projeler için temel bilgi niteliğinde olacak."

KÜRESEL ISINMANIN ETKİSİ

ÇÜ Feke MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ufuk Gültekin ise projenin iyi ve kötü senaryolarının nasıl oluşturulacağına ilişkin sunumunda, çoklu rekreasyon analizine değinerek küresel ısınmanın etkisiyle 2070’li yıllardaki verimi, ekilen alanları, üretimi ve hayvan sayısı hakkındaki öngörülerin yapılabileceğini söyledi.

ÇÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Rüştü Kutlu, Ziraat Fakültesi’nin Türkiye’de lider bir konuma sahip olduğunu söyledi. Ziraat Fakültesi’nin hayvancılıkla ilgili çok önemli çalışmalarının olduğunu kaydeden Prof. Dr. Kutlu, son 20 yıldır iklim değişikliği ve kuraklıkla ilgili birçok çalışmaya bölüm olarak imza atıldığını söyledi. Hayvansal üretimle ilgili Zootekni Bölümü olarak Türkiye’de çevre etkileşimi, sıcaklık ve iklim değişikliğiyle ilgili araştırmaların başrolünü üstlendiklerini anlatan Prof. Dr. Kutlu, tüm projelere yürütücü veya uluslararası projelere de yardımcı konumda katıldıklarını, bu projenin ise Türkiye de örnek çalışma olarak yerini alacağını belirtti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı