Öne Çıkanlar tarım besi sığırı yetiştiriciliği Adilcevaz fındık fiyatları arttı chicago borsası

Bu haber kez okundu.

İzmir'in 'iş ve aş' projesi imzalandı
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sanayi sektörünün kalifiye eleman ihtiyacını gidermeye yönelik önemli adımlarından biri olan "Kent Koleji" projesinde işbirliği yelpazesi her geçen büyüyor. Belediye ile proje ortakları Yaşar Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) arasında destek protokolü imzalandı. Protokolü İzmir Valisi Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Nazım Sözer, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu imzaladı.

Meslek eğitimlerinin verildiği Bayraklı Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal Yaşam Parkı’ndaki imza töreninde konuşan Başkan Kocaoğlu, yerelde kalkınma hedefinde eğitimin çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayarak, en önemli yatırımın insana yatırım olduğunu söyledi. Eğitim sistemindeki eksiklere dikkat çeken Kocaoğlu, “Gittiğimiz her yerde, lise mezunu çocukları olduğunu söyleyen aileler bizden iş istiyor ama böyle bir iş yok. O zaman biz bu gençlerimizi ne yapacağız? Onların yaşama bağlanmalarına, tutunmalarına nasıl katkıda bulunacağız? Buna çare aramak için Kent Koleji’ni kurduk.” dedi. Kent Koleji’ni, Şaraphane’deki eski un fabrikası binasına taşıyacaklarını belirterek, "Bu projede bize destek olan kurum ve kuruluşlara sonsuz teşekkür ediyorum. Kamuoyu yoklamaları, araştırmalar ve iş camiası ile yapılan anketlerle hangi elemana ihtiyaç varsa onu eğitip iş yaşantısına kazandırmak istiyoruz. Sanayiciye, turizmciye ne lazımsa, tarımda nasıl eleman gerekiyorsa onu yetiştirip emek arzı olarak talep edenlerin değerlendirmesine sunacağız.” şeklinde konuştu.

İzmir Valisi ve İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Toprak ise ajansın çalışmalarını özetleyerek, projelere verdikleri destekleri anlattı. İZKA'nın İzmir'in ekonomik gelişmesi ve sosyal kalkınması için çalışmaya devam ettiğini vurgulayan Toprak, güdümlü destek projelerinin diğer projelerden farklı olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Büyükşehir Belediyemiz tarafından yürütülecek olan ve ilimizin en önemli sorunlarından olan işsizliğin azaltılmasına katkıda bulunacak İzmir Kent Koleji projesiyle beşinci güdümlü projemizin uygulamasını başlatıyoruz. Büyükşehir Belediyemiz tarafından hazırlanan ve büyük bir farkındalık yaratacak bu projede işgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda mesleki eğitim ortamlarının oluşturulması ve dünyadaki en yeni ve başarılı uygulama olan fabrikasyon laboratuvarının kurulması çok önemli ve önder bir projedir. Sayın Başkanımız şahsında tüm paydaşlara çok teşekkür ediyorum.”

RektörYılmaz da İzmir'in, yerel kalkınma modeli olarak Türkiye’ye örnek olmasını istediklerini belirterek, “Atılan imzaların, yaşama tutunacak ailelere hediye olmasını diliyorum.” dedi. Rektör Yardımcısı Sözer, “Biz toplumda güzel bir sinerji yaratmak üzere bir platform oluşturmak üzere buradayız.” şeklinde konuştu. Yorgancılar ise Türkiye’nin en büyük eksiğinin, teorik ve pratiğin birarada oluşturulabildiği bir eğitim sistemi olduğunu söyledi. Yorgancılar, “Öncelikle bu projenin, söz konusu eksiğimizi gidermesi açısından bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Üniversitelerde büyük bir bilgi kaynağı var. Bu kaynakların paylaşılmasıyla yüksek teknolojilere daha kolay ulaşabileceğimize inanıyorum.” dedi. Birlik Başkanı Mutlu da esnaf olarak projeye büyük önem verdiklerini belirterek, “Her işi yaparım devri bitti. Bundan böyle bize işin eğitimini almış uzmanlar lazım. Bu nedenle bu projenin içindeyiz ve çok mutluyuz.” dedi.

Ücretsiz olan İzmir Kent Koleji, ilk eğitimlerini geçen ekim ayında verdi. İmalat sanayisinin ihtiyacı olan teknik eleman eksikliğini gidermek amacıyla açılan “Kaynak, CNC, PLC ve CAD/CAM” branşlarındaki kursları, 22 Aralık tarihinde tamamlandı. Kent Koleji, 2015 yılında branş sayılarını arttırarak daha geniş bir alanda hizmet verecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi