Öne Çıkanlar Gıda şap aşısı üretim tarım ve orman bakanı can erik hasadı

Bu haber kez okundu.

Karadenizli üreticilerinin bu yıl gözdesi yeşil elma
Zirai don ve kuraklık tüm Türkiye’de olduğu gibi Karadenizli elma üreticilerini de etkiledi. Karadenizli elma üreticileri ise hava şartlarına dayanamayan kırmızı elma yerine yetiştirdikleri yeşil elma ile yüzleri güldü.

Samsun’un Terme ilçesinde tarımsal üretim yapan bölgedeki çitçiler bu yıl yeşil elmadan umutlu. İklim şartlarına daha dayanıklı olarak hastalanmayan ve lekelenmeyen yeşil elma pazarın gözdesi oldu. Toptancılar da daha çok müşteriye hitap ettiği için yeşil elmaya yönelince yeşil elma üreticilerin gözdesi oldu.

Kozluk mahallesinde elma yetiştiriciliği yapan Yaşar Ayyıldız, bu yıl hava şartlarının tüm Türkiye'de olduğu gibi kendilerini de ne kadar etkilediğini söyleyerek ürün kayıplarının çok olduğunu belirtti. İlk olarak zirai don ve fırtınanın, bunlarla birlikte kuraklığın da etkili olması üzerine ürünlerinde verim düşüklüğü yaşandığını söyledi. Özelikle elmanın bölgede bu yıl fındıktan sonra en çok etkilenen ürün olduğunu aktaran Ayyıldız, bölgedeki diğer üreticiler gibi kendisinin de bu yıl yeşil elmadan umutlu olduğunu söyledi. Ayyıldız, “Diğer kırmızı elmalarımız mevsimsel ve iklim şartlarından dolayı çok etkilendiler, hastalık ile birlikte lekelenmeler oluştu. Onun için pazar payı düştü ama gene de sattık. Yeşil elmada ise bu durum tam tersi. Bu yıl yeşil elmadan çok umutluyuz, şu anda tam pazara inmese de yakında tezgâhlarda görünür. Yeşil elma hava şartlarından etkilenmediği için gayet güzel ve müşterinin de ilk tercihi olmuş durumda. Daha toplamadan talepler gelmeye başladı. Bizler bu bölgede iyi tarım yaparak kaliteli ürün yetiştirmeye çalışıyoruz. Bunun için bizim bu yılki gözde meyvemiz yeşil elma olacaktır.” dedi.

Başka ürünler de yetiştiren Yaşar Ayyıldız, "Kivi, kiraz ve armut gibi ünlerin yanında çoğunluk olarak elma yetiştiriciliği yapıyoruz ama bu yıl hava şartlarına dayanabilen yeşil elma." ifadelerini kullandı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,