Öne Çıkanlar Üretici oya ağacı fidanı vairo badem çeşidi destekleme salgın

Bu haber kez okundu.

Karaman’da göletlere 30 bin balık bırakıldı
Karaman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kıraman ve Taşkale göletlerine toplam 30 bin adet yavru sazan balığı bıraktı.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Karaman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Öztiryaki, su ürünleri üretimini geliştirmek için yapılan balıklandırma faaliyetlerinin ülke ekonomisine önemli katkısı olduğunu belirterek sektörün geliştirilmesi, milli ekonomiye katkısının arttırılması, istihdam imkânları sağlanması için çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Öztiryaki, "Balıkçılık, ülkemiz tarım sektörünün dört alt sektöründen birisi olup, insan beslenmesine katkısı, sanayi sektörüne hammadde sağlaması, istihdam imkânı oluşturması ve yüksek ihracat potansiyeline sahip bulunması gibi sebeplerden dolayı önemli bir konuma sahiptir. Ancak su ürünleri sektörü gerek tarım ve gerekse milli ekonomimizde henüz yeterli düzeyde bir yer tutmamaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrili ve zengin iç su kaynaklarına sahip ülkemizde, mevcut potansiyelin değerlendirilmesi halinde bu payın giderek artacağı ise bir gerçektir. Tüm dünya ülkelerinde ve ülkemizde giderek artan nüfus ve buna paralel olarak ortaya çıkan protein açığını kapatmak ayrıca milli menfaatlerimizin korunmasını sağlamak amacıyla deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri stoklarının muhafazası, uygun av potansiyelinin belirlenmesi, ekonomik değeri yüksek su ürünlerinin modern teknoloji uygulamalarıyla üretiminin arttırılması, sürdürülebilir bir balıkçılık için zorunlu görülmektedir. Bu kapsamda balıklandırma çalışmaları ile su ürünleri yönünden iç su kaynaklarımızın rasyonel bir şekilde değerlendirilmesi, zengin bir protein kaynağı olan balığın gıda olarak insanlara daha fazla sunulmasını sağlamak üzere, Antalya Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü-Kepez Ünitesinde üretilen Aynalı Sazan, Pullu Sazan ve Alabalık yavruları ile rezervuarların özelliklerine göre balıklandırma çalışmaları yapmaktadır." dedi.

Öztiryaki, "Su Ürünleri Geliştirme Projesi kapsamında balık nakil kamyoneti ile ilimize getirtilerek, 15 bin âdeti Taşkale Göletine, 15 bin adeti de Kıraman Göletine toplamda 30 bin adet sazan balığı yavrusu aynı gün içerisinde İl Müdürlüğümüz elemanları tarafından rezervuarlara herhangi bir zayiata uğratılmadan bırakıldı. İl Müdürlüğümüz Balıklandırma çalışmaları dâhilinde bu göletlerdeki sazanlar 2 yıl içinde avlanacak büyüklüğe gelecektir." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,