Öne Çıkanlar tarım fakıbaba eğitim jakaranda fidanı şiddetli yağış

Bu haber kez okundu.

Karamollaoğlu: Çarşamba’ya göre fındıktaki kaybımız yüzde100’ün üzerinde
Samsun Terme Ziraat Odası Başkanı Yetkin Karamollaoğlu, 2014 yılı tahmini fındık rekoltelerini değerlendirdi. Yetkin Karamollaoğlu, Çarşamba ilçesinde üretim yapılan fındık alanı ile ilçedeki fındık alanının aynı olmasına rağmen aradaki fark 16 bin ton civarında.

Samsun’un Terme ilçesinde bu yıl 12 bin ton tahmini fındık bekleniyor. Tahmin edilen rekolte oranını değerlendiren Terme Ziraat Odası Başkanı Yetkin Karamollaoğlu, “Komşu ilçemiz Çarşamba ile Terme de tahmin edilen fındık rekolte oranı arasında yüzde 100’ün üzerinde bir kaybın olduğunu görmek mümkün. Bu tahmini rakamları değerlendirdiğimizde ilçemizde yaşanan doğal afetler nedeniyle fındık üreticimizin kaybı çok büyük olmuştur. Terme'de toplam da 260 bin hektar alanda fındık bahçesi bulunurken, Çarşamba'da bu alan 250 bin 500 hektar alanı kapsamaktadır. Bu fındık bahçelerinde ki tahmini rekolte hesaplanırken, her iki ilçenin de verim çağındaki fındık alanı 240 bin hektar olarak tahmin edilmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda Çarşamba'da bu yıl beklenen fındık rekoltesi 28 bin 800 ton iken Terme'de bu oran 12 bin ton civarında kalmıştır bu oranları kıyasladığımızda ilçemizde yüzde 100 ün üzerinde bir kaybın olduğunu görmemiz mümkündür. Tahmin edilen fındık rekolte rakamları bölgede etkili olan fırtınadan önce yapıldığı için Terme'deki beklenen rakamın daha da altında bir fındık olacağını tahmin etmekteyiz. Bu da Terme de ki fındık üreticisini doğal olarak etkileyecektir." dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı