Öne Çıkanlar Bitlis afetzede tohum desteklemesi interfresh hayvancılık

Bu haber kez okundu.

Karpuzdaki hastalığın çıkış noktası ABD
Çukurova Üniversitesi'nde bilim insanları, karpuz ve kavunlarda görülen 'Bakteriyel Fide Yanıklığı ve Meyve Lekesi Hastalığı'nın ABD kaynaklı olduğunu tespit etti.

Bilim insanları, Kuzey ve Güney Amerika, Afrika, Asya, Avrupa, Okyanusya kıtalarında bu hastalığın var olduğu ve hastalığın tohum ticaretiyle yayıldığını tahmin ediyor. Hollanda’da bulunan Naktuinbouw isimli Tohum Testleme Merkezi ile ortak proje yürüterek ve 16 ülkeden toplanan 200 adet 'Acidovorax Citrulli İzolatı'nın akrabalık durumlarını genetik açıdan özel yöntemlerle (AFLP testiyle) inceleyen Çukurova Üniversiteli bilim insanları, hastalığın farklı ülkelere yayılma yolları ve yerlerini de araştırdı.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Aysan danışmanlığında doktorasını hazırlayan Araştırma Görevlisi Sümer Horuz, karpuz üretimini tehdit eden en önemli bakteriyel hastalık Acidovorax Citrulli’nin neden olduğu bakteriyel fide yanıklığı ve meyve lekesi hastalığı hakkında bilimsel çalışmalar yaptı. Hastalığın dünyada ilk kez Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) hibrit tohum (introdüksiyon) materyalinde görüldüğünü açıklayan Çukurova Üniversiteli bilim insanları şu an hastalığın karpuz yetiştirilen tüm ülkelerde var olduğunu açıkladı.

Doktora tezini bu hastalığı araştırarak gerçekleştiren Araştırma Görevlisi Sümer Horuz, "Hastalık bölgemizde ilk kez 2005 yılı yaz aylarında karpuz tarlalarında tespit edildi. Hastalık en büyük zararını 2009-2010 yılları yaz aylarında gerçekleştirdi. Hastalıkla bulaşık pek çok karpuz tarlasında zarar oluşup, karpuz meyveleri satılamadığından çiftçiye büyük ekonomik kayıplar verdi. Ülkemizde bu hastalık karantina listesinde olduğundan bu tarlalar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından karantinaya alındı, dört yıl boyunca karpuz ve benzeri ürünlerin ekilmesi yasaklandı. Aynı durum karpuz üreten fide firmalarında yaşandı, pek çok karpuz fidesi imha edilerek büyük maddi kayıplara neden oldu." dedi.

Ayrıca Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü’nde karpuz ve kavunda büyük ekonomik zarara neden olan bu hastalık üzerine dört lisansüstü tez çalışmasının ise halen yürütülmekte olduğu bildirildi. Hastalıkla mücadele için tohum uygulamaları ve biyolojik mücadelenin kullanımı üzerine çalışmaların devam ettiği duyuruldu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,