Öne Çıkanlar Üretici çiftçi Ergene havzası eğitim tarım

Bu haber kez okundu.

Kırşehir'de bitki hastanesi laboratuvarı hizmete girdi
Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü bünyesinde kurulan “Bitki Hastanesi (Fitoklinik) Laboratuvarı” hizmete girdi.

Çiftçilerin karşılaştığı bitki koruma ile ilgili sorunların tanılanması ve çözüme kavuşturulması açısından önem teşkil eden laboratuvar, Kırşehir ve çevre illerde üretilen tarımsal ürünlerde görülen hastalık ve zararlıların teşhislerinin yapılması ve tanımlanması amacıyla açıldı. Bunun yanı sıra hastalıklarla mücadele yöntemlerinin belirlenerek doğru tekniklerinin uygulanması da laboratuvarla sağlanmak istenen hedefler arasında yer alıyor.
Bunların yanı sıra hastalık ve zararlılarla mücadelede pestisit kullanımı çiftçiler açısından maliyet gerektiren bir unsur olarak görülmektedir. Bu maliyetin en aza indirilmesinin ise çiftçiler ve ülke ekonomisi açısından büyük kazançlar sağlayacağı düşünülüyor.

Kırşehir ili ve çevre illerden Ahi Evran Üniversitesi Fitoklinik Laboratuvarı’na getirilen zarar görmüş bitki örnekleri, öğretim üyeleri tarafından analiz edilerek öncelikle zararlının tipi daha sonra hastalık veya zararlının teşhisi yapılıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı