Öne Çıkanlar tarım Adilcevaz besi sığırı yetiştiriciliği fındık fiyatları arttı chicago borsası

Bu haber kez okundu.

Kocaoğlu: RES’e karşı değiliz ama planlama hataları var
Kısa adı RES olan rüzgar enerji santrallerinde planlama hatalarının büyük olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Kimse enerji yatırımına karşı değil ama siz doğru planlama yapmayıp rüzgar türbininizi vatandaşın hayvan damının dibine, köyünün yakınına koyarsanız, gidecek başka yeri olmayan vatandaş da ister istemez karşı çıkacaktır. Nereye rüzgar türbini dikildiğini, taşeron firmadan gayrısı bilmiyor. Kağıt üzerinde birisi planlıyor. Köyün orada ağılı mı var, damı mı var haberi yok. Dolayısıyla bu enerji yatırımlarının yerel yönetimlerle birlikte planlanması lazım.” diye konuştu.

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın “2013 Çevre Ödülleri” toplantısına katılan Başkan Kocaoğlu, rüzgardan enerji üreten tesislerin yapılmasını desteklediklerini ancak bu projelerin yanlış planlamalar sebebiyel kamuoyunda kabul görmediğini söyledi. Kocaoğlu, “RES’i destekliyoruz, çünkü düğmeye bastığımız zaman elektriğe, enerjiye ihtiyacımız var ama bunların planlamasında bir eksiklik olduğunu düşünüyorum. Karaburun’da, Urla’da RES’e niye karşı çıktılar, bileniniz var mı? Yanlış planlamadan dolayı karşı çıktılar. Kimse enerji yatırımına karşı değildir.” dedi. Hiçbir yöneticinin, planları doğru yapmak kaydıyla enerji yatırımlarına karşı olmadığını belirten Kocaoğlu, şöyle devam etti: “Kağıt üzerinde birisi planlıyor, lisans alan kişi onu taşerona havale ediyor. Taşeron da bir an önce işimi yapayım, paramı alayım gideyim diye bakıyor. Bu enerji yatırımlarının, yerel yönetimle birlikte planlanması lazım. Ankara’nın, İzmir’i Büyükşehir Belediyesi kadar bilmesi mümkün değil. Büyükşehir Belediyesi’nin de Aliağa’yı, Aliağa Belediyesi kadar bilmesi mümkün değil.”

Başkan Aziz Kocaoğlu iki çevre projesi konusunda yaşadıkları sıkıntıları da dile getirerek şunları söyledi: “Evsel atık bertarafı için yer arayış çalışmalarımız, yılan hikayesini misli misli geçmiştir. Sürekli nereye bakarsak bakalım olmadı. Gökdere’ye baktık, siyasete kurban gitti. Taşkesik’e baktık, siyasete kurban gitti. Parayı bulmuşuz, kaynağı bulmuşuz, teknolojiyi geliştirmişiz ve sürekli izliyoruz ama proje kaldı. Bunun böyle olmaması lazım. Bizim bulduğumuz yerler, bu kentin Büyükşehir bürokrasisi olarak, aklı ve bilimi rehber alarak bulduğumuz yerlerdir. İlgililere götürüp anlattığımız, su akışından tutun da zemin etütlerine varıncaya kadar yaptığımız çalışmaların sonucundadır. Çevre konusunda yapamadığımız sadece bu yatırımımız kaldı. Yapacak gücümüz var, sadece yer sorununun çözülmesini talep ediyoruz. Gerekirse arazisini satın almaya, yani kamulaştırmaya hazırız. Dünyada ses getirecek en önemli çevre dönüşüm projelerinden biri olmaya aday Büyük Körfez projemizse ÇED izni bekliyor. Gerekli izni alıp sirkülasyon kanallarını açtığımızda, ülkemizi ve kentimizi çevre konusunda apayrı bir yere oturtarak en üste çıkaracağız. Bu konuda her türlü hazırlığımız bitti. TCDD ile beraber ihaleye çıktık ve bitti. Şu anda Çevre Bakanlığı’ndan ÇED raporunu bekliyoruz.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi