Öne Çıkanlar Gıda makam aracı chicago borsası kapanış fiyatı ilaç zehirlenmesi

Bu haber kez okundu.

Konya'da saman yok satıyor
Türkiye’nin en çok saman üretilen yeri olan Konya Ovası'nda kuraklık nedeniyle samanın kilosu 1 liraya yaklaştı. Çiftçiler çareyi başka bölgelerden saman getirmekte buldu.

Son dönemde yaşanan kuraklık Türkiye’nin tahıl ambarı Konya Ovası'nı da derinden etkiledi. Önceki yıllarda bolluktan yüzüne bakılmayan ekin sapları bu yıl firesiz şekilde tarlalardan toplanarak saman ve balya yapıldı. Bu nedenle anız yangınları da bitme noktasına geldi. Bu duruma rağmen yeterli saman elde edilemedi. Buğday arpa gibi tahıl ürünlerinde yaşanan sap kaybı nedeniyle saman fiyatları tavan yaptı. Maliyeti çok yükselen samanın daha ucuz almak için yol arayan çiftçiler çareyi doğu bölgesinden saman almakta buldu. Saman fiyatının 1 liraya yaklaştığı ovada Doğu Anadolu bölgesinden gelen saman nedeniyle fiyatlar 40 kuruşa sabitlendi.

Konya’da saman ticareti yapan Atila Uçar (29), bu yıl Konya Ovasın’da büyük sap kaybı yaşandığnı kaydetti. Bu durumun fiyatları yükselttiğini belirten Uçar ‘’Özellikler büyük besiciler doğu bölgelerinden saman getiriyor. Bu nedenle fiyatların ateşi biraz düştü’’ şeklinde konuştu.

Akşehir Ziraat Odası Başkanı Galip Yavaş, Konya Ovasında kuraklık nedeniyle tahıl ürünlerinde topraktan çıkarken %70 sap kaybı yaşandığını kaydetti. Sonra yağan yağmurların kelleye biraz faydasının olduğunu fakat sapa hiç faydasının olmadığını belirtti. Yavaş ‘’Yaşanan kuraklık nedeniyle saman fiyatları çok yükseldi. Çiftçiler ise çareyi dışardan saman getirmekte buldu. Bu zannediyorum bir ilk oldu daha önce Türkiye’nin her tarafına Konya’dan saman giderdi’’ ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı