Öne Çıkanlar eğitim aa ayçiçeği yetiştiriciliği ayçiçeği zararlıları kefir

Bu haber kez okundu.

Küçükbaş hayvan üretimi desteklenmeli
Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, Et ve Süt Kurumu tarafından küçükbaş hayvan üretimi ve tüketiminin yaygınlaştırılması ile besicilerin desteklenmesi amacıyla yürütülen projeyi desteklediklerini söyledi. Matlı, “Ülke kaynaklarımızı etkin kullanabilmek, insanlarımızın tüketim alışkanlıklarını farklılaştırmak adına, Bakanlığımızın küçükbaş hayvan üretimi ve tüketiminin yaygınlaştırılması ile besicilerin desteklenmesine yönelik çalışmalarını önemsiyoruz. Bu durumun sosyal politikalarla desteklendiği takdirde yerel ve ülke ekonomimizin canlanması adına önemli fırsatlar getireceğine inanıyorum” dedi.

Avrupa`da kişi başı kırmızı et tüketimi ortalama 17 kilogram iken, Türkiye`de bu rakam kişi başı ortalama 13 kilogram olduğunu bunun yaklaşık 10,7 kilogramının sığır, 1,5 kilogramının da koyun eti, kalan kısmının ise avlanan hayvan etleri oluşturduğunu ifade eden Özer Matlı, “Türkiye 14,6 milyon hektar mera alanına sahip olmakla birlikte, daha kullanılmayan 30 milyonun üzerinde küçükbaş hayvan yetiştirme kapasitesine sahiptir. 4,2 milyar dolarlık pazara sahip sektör; Ülkemizin mera kaynakları aktif olarak kullandığında, kuzu eti tüketimi artacak ve kırmızı et üretiminde maliyetlerimiz de düşecektir. Böylelikle insanımızın damak zevki çeşitlenecek herkes daha ucuz ve sağlıklı et tüketebilecektir” diye konuştu.

Küçükbaş havyan üretiminin ve tüketiminin özendirilmesine yönelik çalışmaların olumlu sonuçlar vereceğine inandıklarını sözlerine ekleyen Matlı, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Özellikle protein bakımından oldukça zengin kuzu eti, dana etine göre çok daha yumuşak ve lezzetlidir. Çocukların zekâ gelişiminin büyük bir kısmının 6. yaşa kadar tamamlandığının ve bu gelişimde dışarıdan alınan hayvansal proteinin çok büyük etkisinin olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır. Ülkemizde sadece sığır etinin ağırlıklı olarak tüketimi ile kişi başı et tüketimimiz fiyat baskısı ile azalmaktadır. Bizlerin artık daha ucuz ve sağlıklı et için ülke kaynaklarımızı doğru kullanmayı ve yönetebilmeyi öğrenmemiz gerekmektedir. Bu durumu önemsediğimiz takdirde; dışa bağımlılığımız ortadan kalkacak, maliyetler düşecek ve sonuçta kırmızı et fiyatlarında bir istikrar söz konusu olacak böylelikle de hem üreticimiz hem de tüketicimiz kazanacaktır.”

GURME AKKOR'DAN KUZU VE KOYUN ETİ TAVSİYESİ

Özellikle Osmanlı Saray Mutfağının vazgeçilmezi olan kuzu eti tüketimini Gurme ve Şef Ömür Akkor da değerlendirdi. Akkor şunları söyledi: “Kuzu eti, Türk mutfak tarihi boyunca ve özellikle son 40 yıla kadar en çok tüketilen et türü olmuştur. Selçuklu`dan Osmanlı’ya tüm kayıtlarda kuzu eti tüketiminin diğer etlere oranla yüzde yüz daha fazla tüketildiği kayıtlıdır. Selçuklu Sultanı Alaadin Keykubat’ın Sarayı`nda her gün 29 koyun kesildiği de kayıtlarda bulunmaktadır. Kuzu eti en sağlıklı ettir, özellikle çocukların gelişim sürecinde mutlaka tüketmesi gerekir lakin son yıllarda “koktuğu” düşünüldüğü için sofralardan uzaklaşmıştır. Sanayileşen gıda ürünlerinin en büyük zararı mutfak kültürüne olmuştur. Tereyağı, kuzu eti, zeytinyağı gibi sağlıklı ve lezzetli birçok besin endüstri sayesinde geliştirilen kokusuz ürünlere yerini bırakmıştır. Ayrıca damak tadını alamadıktan sonra “et” yemenin de “yağ” yemenin de lezzet açısından bir önemi yoktur. Kuzu ve koyun eti tüketimi son yıllarda uzun süre karma yemlerle beslenen, bu yüzden aromatik tadı ete geçmeyen ve kokusuz hale gelen dana etleri yüzünden daha az tercih edilir olmuştur. Fakat unutulmamalıdır ki, kuzu eti dana etine nazaran endüstriyel bir et değildir ve bu sebeple tercih edilmelidir. Kuzu ve koyun eti Osmanlı Mutfağı`nın yüzyıllarca hafızalarda kalmasında ve dünyaca tanınmasında önemli bir faktördür. Özellikle Ülkemizde bulunan Kıvırcık ve Karaman türlerinin lezzeti dünyaca meşhurdur. Bugün güzel ve lezzetli bir yemek yapmak isteyen her şef gibi ben de her zaman kuzu etini tercih ederim.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı