Öne Çıkanlar kapanış fiyatı ağaç budaması aa hayvancılık papaz erik fidanı

Bu haber kez okundu.

Kuru incir ihracat hedefi 70 bin ton
'Kuru incir ihracat hedefi 70 bin ton'

Ege Kuru Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Celep, ilk ihracat tarihi 30 Eylül olarak belirlenen kuru incirin ihracat başarısını sürdüreceğini söyledi.
Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Genel Kurulu'nda, Türkiye'nin geleneksel ihraç ürünlerinden kuru incirin ilk ihracat tarihi, oybirliğiyle 30 Eylül 2014 Salı tarihi olarak belirlendi. Kuru incirin ilk gemi yükleme tarihi konusunda kuru incir ihracatçılarıyla zaman zaman görüş ayrılıkları yaşayan TARİŞ İncir Tarım Satış Kooperatifleri Birliği de 30 Eylül tarihini onayladı.

'Aflatoksine dikkat'
Türkiye'nin 2013/14 sezonunda 75 bin tona ulaşan kuru incir ihracatına imza attığını belirten Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, kuru incir ihracatında 2013/14 sezonu itibariyle tarihi bir ihracat rakamına ulaştıklarını söyledi. Celep, sezon başından 25 Ağustos'a kadar dönemde kuru incir ihracatından Türkiye'ye 244 milyon 951 bin dolar döviz girdisi kazandırdıklarını belirtti.
Bunun büyük bir başarı örneği olduğuna işaret eden Celep, "Türkiye'nin 2014/15 sezonunda 70 bin ton olarak öngörülen kuru incir rekoltesinin ürün kalitesinde görülen sıkıntılara rağmen kolaylıkla ihraç edilebileceği, geçtiğimiz sezonki performansımızdan görülüyor. Yeni sezona başlarken kuru incir sektöründeki üretici, tüccar, sanayici ve ihracatçılarımıza başarılı bir sezon diliyorum. Özellikle kuru incirde aflatoksin oluşumunun önüne geçecek önlemlerin her aşamada alınması çok önemli" diye konuştu.

Fransa, Almanya, ABD
Türkiye'den 2013/14 sezonunda yapılan kuru incir ihracatında ilk sırayı 33 milyon 165 bin dolarlık tutarla Fransa alırken, ikinci sırada 31 milyon 256 bin dolarlık tutarla ABD yer aldı. ABD'ye kuru incir ihracatı yüzde 100 artış gösterdi. Almanya ise 30 milyon 854 bin dolarlık kuru incir ihracatı ile listenin üçüncü sırasında yer buldu.

Hedef pazarımız Çin Cumhuriyeti
Türkiye Kuru Meyve ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Osman Öz ise, Kuru Meyve Tanıtım Grubu olarak geçtiğimiz günlerde İstanbul ve Ankara'da yaptığı toplantılarda Çin Halk Cumhuriyeti'ni birincil hedef pazar olarak belirlediklerini kaydetti. Öz, "Önümüzdeki bir yıllık süreçte, Çin'de bir ajans aracılığı ile çalışarak başta incir olmak üzere, kayısı, çekirdeksiz kuru üzüm ve Antep fıstığı ürünlerimizin tanıtımı amaçlı yoğun çalışma ve kampanyalar yürüteceğiz. Geçtiğimiz dört yıllık dönemde Çin'e doğrudan kuru incir ihracatımız 80-100 tonlardan 3 bin ton düzeylerine yükselmiştir. Ancak, Çin'in taşıdığı potansiyel bize bu rakamın birkaç misli artırılabileceğini gösteriyor" diye konuştu.

Kaynak: yeniasir.com.tr/Ekonomi/2014/08/28/kuru-incir-ihracat-hedefi-70-bin-ton

Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı