Öne Çıkanlar mikado kayısı çit mazı fidanı dikimi Gıda lavanta yetiştiricilliği ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Malatya’da yaban domuzları ekili alanlara zarar veriyor
Malatya’nın Battalgazi ilçesine bağlı Hasırcılar, Boran ve Toygar mahallelerinde, sayıları son dönemde artan yaban domuzları mısır ile sebze ekili tarım arazilerine zarar veriyor. Domuzların ürünlerine zarar vermesini önlemeye çalışan çiftçiler, geceleri tüfeklerle tarlaları başında nöbet tutuyor.
Arazi sahiplerinden Adnan Engin, son günlerde bölgede yaban domuzu sayısının arttığını belirtti. Kalabalık gruplar halinde gezen hayvanların hem insanların canını hem de ürünlerine karşı tehdit oluşturduğunu söyleyen Engin, domuzların ürünlerine verdiği zararın artması üzerine tarlalarda tüfekle nöbet tuttuklarını söyledi.
Domuzların özellikle mısır ve sebze tarlalarına zarar verdiğini ifade eden Engin, "Ürünü yedikleri yetmiyormuş gibi bir de toprağı kazıyorlar. Bu yıl çok fazla domuz var. Geçtiğimiz yıllarda bu kadar sayıları çok değildi. Şimdi geceleri dışarı çıkmaya çekiniyoruz. Yaban domuzları ile karşılaşmaktan korkuyoruz" dedi.
Yaklaşık 10 dönüm mısır ekili arazisinin 2 dönümünün zarar gördüğünü öne süren Engin, bu durumdan etkilenen çiftçilerin çaresiz kaldığını kaydetti.
Hasırcılarda yaşayan çiftçi Mehmet Sevinçhan ise yaklaşık 3 gün önce ilçe merkezinden evine gelirken önüne irili ufaklı yaklaşık 15 yaban domuzu çıktığını ifade etti. Ekili arazilerden yaban domuzlarını uzak tutmak için tüfekle havaya ateş ettiklerini dile getiren Sevinçhan, sorunlarına çözüm aradıklarını kaydetti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı