Öne Çıkanlar kapanış fiyatı makam aracı Gıda hayvancılık ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Manavgat tarım gelirlerini 2,5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor
Manavgat, turizmde söz sahibi olduğu kadar örtüaltı ürün yetiştirme ve tarımda da adından söz ettirmek istiyor. 200 bin yatak kapasitesiyle Antalya'ya gelen 12 milyon turistin 4 milyon turisti ağırlayan Manavgat, turizm gelirlerinden ülke ekonomisine 4 milyar dolar girdi sağlıyor.

Sanayi ve işadamları Manavgat'ın coğrafi yapısı, verimli toprakları ve su zenginliği bulunduğunu turizm gelirleriyle at başı gitmesi gerektiğini belirtiyor.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası(MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, bölgenin en önemli gelir kapısının turizm olduğunu söyledi. Ülkede cari açığın kapanmasında turizm gelirlerinin önemli olduğunu belirten Boztaş, Manavgat'ın zengin su kaynağı ve bereketli toprak yapısıyla tarımda da güçlü potansiyele sahip olduğunu kaydetti. Son 30 yıldır baskın unsurun turizm olmasına bağlı tarımın ön plana çıkmadığını belirten Boztaş, hedeflerinin Manavgat'ın turizm ve tarım gelirlerinin at başı gitmesini sağlamak olduğunu kaydetti.

Bölgede turizmi besleyen unsurun tarım olduğunu belirten Boztaş, tarım gelirlerinin ilçede 175 milyon dolarla sınırlı olduğunu bunu en kısa sürede 2,5 milyara dolara çıkartılması gerektiğini ifade etti. Boztaş, "Bölgede turizm gelirleriyle tarım gelirlerinin orantılı gitmesi gerektiğine inanıyoruz. Tarım gelirlerinin 175 milyon dolardan 2,5 milyar dolara çıkmasını arzuluyoruz. Bölgemizin örtüaltı tarım faaliyetlerinde potansiyelinin çok yüksek olduğuna inanıyoruz. Bölge turizminin destekleyen ana güç tarım olacaktır. Tarımla turizm gelirleri orantılı büyümeli." diye konuştu.

Manavgat'ta bu sene Naras Barajı'nın su tutmasıyla birlikte 75 bin dekar tarım arazisinin suya kavuşacağını bunun da tarım gelirlerine önemli ölçüde katkı sağlayacağı ifade edildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı