Öne Çıkanlar trakya eğitim özel sektör teşvikleri tarım ayçiçeği

Bu haber kez okundu.

“Manavgat'ta geçen yıl 6 bin 177 ton 693 litre süt toplandı“
Antalya'nın Manavgat ilçesinde 2014 yılında 6 bin 177 ton 693 litre süt toplandı.Manavgat Süt ve Süt Ürünleri Üretici Birliği(MASÜB) Başkanı Bilal Ay, yaptığı açıklamada geçen yıl Manavgat'ta toplamda 6 bin 177 ton 693 litre süt toplandığını söyledi. Manavgat'ta mevsimine göre günlük 35 ile 40 ton arasında süt toplandığını belirten Ay, ilçede çiğ sütün litresinin 98 kuruş olduğunu kaydetti.
Sağım üniteli sütün litresinin 1,2 lira olduğunu belirten Ay, Antalya'da toplanan günlük 350 sütün yüzde 13'ne hakim olduklarını ifade etti.
Antalya'nın ilçeleri arasında en fazla süt veriminin Manavgat olduğunu belirten Ay, ilçenin turizm, tarımdan sonra en güçlü potansiyelinin hayvancılık olduğunun altını çizdi.
Günlük toplanan 35 ile 40 ton sütün Manavgat'ın doğu ve batı bölgelerine kurdukları süt soğutma tanklarıyla 30 tonunu koruma altına aldıklarını vurgulayan Ay, Antalya için bunun büyük bir başarı olduğunu dile getirdi.
Antalya'da süt birliği olmamasına karşı Manavgat'ta bulunduğuna dikkat çeken Ay, topladıkları sütlerin hepsinden tahlil için numune alımı yaptıklarını, özellikle antibiyotikli süt verilmesine karşı sert önlemler aldıklarını kaydetti. Ay, "Manavgat süt ve süt mamüllerinde çok iyi durumda. Özelikle çiğ sütte bakteri oluşumunu önlemeye yönelik çalışmalarımızda önemli mesafeler katettik. Bunlardan en önemlisi süt sağıldıktan sonra bakteri üretiminin önüne geçmek için soğutma tankı kurmamızdı. 35 ton sütün 30 tonunu koruma altına aldık. Geriye kalanıda kuracağımız soğutma tankıyla en kısa zamanda koruma altına alacağız. Hedefimiz Avrupa Birliği(AB) kriterleri doğrultusunda süt alımı yapmak ve sağılan sütün korunmasını sağlamak. " diye konuştu.
Ay, Türkiye Süt Konseyi'nin bu ay içinde yapacağı toplantılar sonunda 1 Şubat'ta itibaren süte 10 kuruş zam yapılmasını beklediklerini, girdi maliyetlerinin artış göstermesi nedeniyle artışın zaruret olduğunu sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi