Öne Çıkanlar lavanta interfresh üretim vairo badem çeşidi hünnap meyvesi

Bu haber kez okundu.

Manavgat'ta haftada bir ton kamkat meyvesi tüketiliyor
Doğu Asya ve Çin'de yoğun bir şekilde yetişen Kampat meyvesi Antalya'nın Manavgat ilçesinde de yetiştirilmeye başladı. 35 yılı aşkın Manavgat'ta sebze ve meyve satıcılığı yapan Abdurrahman Yılmaz, kamkat satışıyla ilgili bilgilendirme yaptı. Doğu Asya ülkeleri meyvesi olan kamkatın Manavgat'ta son 7 yıldır yetiştirilmeye başladığını belirten Yılmaz, talebe göre, başta oteller olmak üzere haftada bir ton satış yaptıklarını söyledi.

Bölgede kamkat yeni yeni yetiştirilmeye başladığı için talep karşısında ürün bulmada çoğu zaman zorlandıklarını belirten Yılmaz, turistler taleplerinin yüksek olduğunu kaydetti. Yılmaz, "Bu meyvenin en önemli özelliğini kabuğuyla yenmesidir." dedi.

Halk arasında kamkatın 'altın portakal' ismi ile de bilindiğini belirten Yılmaz, minyatür portakalı Manavgat'ta üretim yapan belirli kişilerden alarak otellere sattıklarını söyledi. Kamkatın çalı biçiminde limon ve portakal ağacına benzer yapısının bulunduğunu anlatan Yılmaz, "Kamkat genellikle kabuğuyla yenilir. Yenildiğinde ağıza portal ve bergamut kokusuna benzer bir koku gelir. Başta Almanlar, Hollanda, Belçika, İngiliz ve İskandinav ülke turistleri kamkata yoğun ilgi gösteriyor. C vitamini deposu olan meyveye kışın talep çok yüksek. Haftalık bir ve 1,5 ton kampat satışı yapıyoruz. Kamkata talep iyi, yetiştirilme alanlarının artmasını istiyoruz. Kilosunu 3 liradan satıyoruz." diye konuştu.

Dr. Serdar Şekerci, kamkat meyvesinin kanı hızlı temizlediği için vücut sağlığı için yararlı bir meyve olduğunu söyledi. Kamkatın A, B1, B2, B3, C ve kalsiyum deposu olduğunu belirten Şekerci, bazı yerlerde meyvenin cennet meyvesi ismiyle de bilindiğini, sindirimi kolaylaştırdığı için kış döneminde bol bol tüketilmesini tavsiye ettiklerini kaydetti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi