Öne Çıkanlar lavanta üretim interfresh fuar interfresh vairo badem çeşidi

Bu haber kez okundu.

Manisa'da zeytin üreticileri kar ve don zararına karşı uyarıldı
Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, son günlerde yaşanan kar ve don zararına karşı zeytin üreticilerini uyardı. İl Müdürü Hasan Çebi, zeytin bitkisinde eksi 70 derece ve altındaki sıcaklıklarda, soğuğun şiddetine göre gözlerden başlamak üzere köke kadar zararlanmalar görüldüğünü söyledi. Bu yüzden aşırı yaprak dökümü, taze sürgünlerde çatlaklar, kabuk çatlaması, zaman zaman kalın dal ölümleri şeklinde arazların ortaya çıktığını bildirdi. Soğuğun derecesi ve etki süresinin, zarar derecesini etkileyen en önemli iki faktör olduğunu dile getiren Çebi, soğuk derecesinin düşüklüğü yanında etki süresinin uzunluğunun da zararın çeşit ve oranını arttırdığını kaydetti.

Manisa’da şu dönemde zeytin için tehlikeli sayılabilecek derece ve sürede düşük sıcaklıklar meydana geldiğini aktaran İl Müdürü Çebi, “Düşük sıcaklıkların süresinin oldukça uzun olduğu günler yaşıyoruz. Bu nedenle özellikle don tabanı oluşan ova kesimler ve taban arazilerle zeytin için riskli kabul edilen 500 metrenin üzerindeki râkımlarda, aşırı yaprak dökümü ve genç sürgünlerde yanmalar şeklinde arazların görülmesi ihtimal dahilindedir. Üreticilerimizin, budama işlemlerini don riskinin geçtiği aylara bırakmaları, en erken ihtimalle ağaçlara su yürüdükten sonra yapmaları önemlidir. Ayrıca kış süresince toprak işlemesinden kaçınmaları veya çok yüzlek yapmaları uygun olacaktır. Bunun yanında ağaçlarında çatlak oluşumu ve dal kanserinin başlayıp başlamadığını kontrol ederek, gerektiği takdirde zeytin dal kanseri mücadelesine başlamaları yararlarına olacaktır. İlkbahar toprak işlemesinde acele etmeyerek toprağı ala tav devresinde işlemeleri, gübrelemeyi ise toprak tahlillerine göre yapmaları yararlı olacaktır.” dedi.

Aralık sonu itibariyle başlayan kar yağışlarının halen yer yer devam ettiğini belirten Çebi, “Meteorolojik tahminler, yağışların devam edeceği yönündedir. Kar yağışlarının sürekliliği ve miktarı, ilimiz uzun yıllar ortalamalarının üzerinde ve alışkanlıklarımız dışındadır. Kar yağışlarının fazla olduğu yerlerde, özellikle usulüne uygun budanmayan zeytinliklerde dal kırılmaları olduğu görülmektedir. Usulüne uygun budanan alanlarda ise dal kırılmaları çok daha azdır. Bu nedenle üreticilerin, doğru bir budama için il ve ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlükleri tarafından düzenlenen budama kurslarına mutlaka katılmaları menfaatlerinedir. Dal kırılmalarını önlemek için aşırı kar yağışları olan mevkilerde, imkan dahilinde dalları silkelemek ciddi bir kültürel tedbirdir. Ayrıca kar yağışı olan dönemlerde, özellikle güney yamaçlardaki zeytinliklerde gündüz eriyen karların gece donması da don zararı olarak kendini gösterebilmektedir. Buralarda da karları silkelemek, ciddi bir tedbir olarak karşımıza çıkmaktadır.” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi