Öne Çıkanlar manisa fındık mehmet aydın sel madurları destekleme

Bu haber kez okundu.

Matlı: Ukrayna krizi tahıl fiyatlarında artışa neden oldu
Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, Ukrayna’da yaşanan gelişmelerin ve gerginliğin başta buğday ve mısır olmak üzere emtia fiyatlarını arttırdığını söyledi.

Son bir ay içinde dünyada mısır fiyatlarının yüzde 30 oranında yükseldiğini belirten Matlı, "Odessa ve Karadeniz’deki dört büyük limandan Ukrayna, tahıl ihracatının yüzde 87’sini gerçekleştirme kapasitesine sahip ve yaşanan gerginlikler sıkıntılara sebep oluyor. Bu nedenle tahıl fiyatlarında artış gözleniyor. Son bir ayda sadece mısırın ton fiyatı 200 dolardan 260 dolara yükseldi." dedi. Döviz kurundaki gerilemeye rağmen dünya piyasalarındaki tahıl fiyatlarında gözlenen artışın tavuk ve yumurta üreticilerini zora soktuğunu anlatan Matlı, Ukrayna krizi nedeniyle iç piyasada nihai mamul fiyatlarında artışlar yaşandığına da dikkat çekti.

Tarım üreticilerin don ve sel felaketi nedeniyle zarara uğradığına dikkat çeken Matlı, bu nedenle çeşitli afetlere maruz kalarak zarar gören çiftçilerin borçlarını ödeyemediğini anlattı. Matlı bu nedenle tarım işletmelerinin Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarının 1 yıl süreyle ertelenmesinin ise memnuniyet verici olduğunu söyledi. Matlı, "Tarım ve hayvancılığa yönelik üretim yapanlar ve çiftçiler ile bilhassa buğday üreticileri mevsim yağışlarının zamanında yağmamış olmasından dolayı önemli kayıplar yaşıyor." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı