Öne Çıkanlar tarım besi sığırı yetiştiriciliği Adilcevaz fındık fiyatları arttı chicago borsası

Bu haber kez okundu.

Mehmetçiğe ve muhtarlara 'aile kavramı' anlatılacak
Bursa İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen ‘Evlilik Kurumunu Tanıyorum’ projesiyle, mehmetçik ve jandarma sorumluluk bölgesindeki mahalle muhtarlarına aile kavramı ve aile içi iletişim konularında eğitimler verilecek.

Bursa İl Jandarma Komutanlığı koordinasyonunda, Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi (BKK), Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve İl Halk Sağlığı ortaklığında ‘Evlilik Kurumunu Tanıyalım’ projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında, 695 mahalle muhtarına kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik tavsiyeler verilecek. Aynı zamanda Bursa İl Jandarma Komutanlığı’nda bulunan erbaş ve erlere de aile eğitim programı kapsamında bilgilendirme yapılacak.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Muradiye Salonundaki projenin tanıtım toplantısına, Vali Yardımcıları Mustafa Karslıoğlu ve Ergün Güngör, İl Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş, İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, BKK Başkanı Semih Pala, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Şevket Barca, BKK Genel Sekreteri Enes Battal Keskin, Yerel Gündem Şube Müdürü Neslişah Kuşku, İl Jandarma komutanları ve ilçe jandarma komutanları katıldı.

AİLE İÇİ ŞİDDET EĞİLİMLERİ EĞİTİMSİZLİKTEN KAYNAKLANIYOR

BKK Başkanı Semih Pala, hayırlı bir işe katkı sundukları için mutlu olduğunu söyledi. Kent konseyi hakkında katılımcılara bilgi veren Semih Pala, Türkiye’nin en güçlü ve en aktif kent konseyi konumunda oldukları hatırlattı. İl Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş ise sorumluluk bölgelerinde 695 mahallenin bulunduğunu, 305 bin vatandaşın yaşadığını ifade etti. Aile içi şiddet olaylarını senelere göre değerlendirdiklerini dile getiren Akkuş, her sene 600 civarında olayla karşılaştıklarını hatırlattı. Şu ana kadar mülki makamlar tarafından verilen 33 kararın, adli makamlar tarafından verilen 653 tedbir kararının olduğunu söyleyen Akkuş, aile yapısının korunması ve şiddetin önlenmesini amaçladıklarını anlattı. Hala 24 tedbir kararını uyguladıklarını dile getiren Akkuş, şunları kaydetti:

"Ancak bu tedbirlerin yeterli olmadığını düşündük. Aile içi şiddet eğilimlerinin eğitimsizlikten kaynaklandığını gördük. Bursa Kent Konseyi’nin desteği, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün koordinasyonunda, İl Jandarma Komutanlığı Kadın ve Çocuk Kısım Amirliği tarafından ‘Evlilik kurumunu tanıyorum’ projesini hazırladık. Muhtarlarımıza, ‘Ailenin korunmasına dair kanunda’ jandarmanın rolü ve uygulanacak prosedürler ile kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik tavsiyeler konularında bilgilendirme yapılacak. Yine vatani görevini yapmakta olan Mehmetçiklerimize, askerlik sonrasında kuracakları aile veya kurdukları ailelerin sağlıklı bilgilerde yürütülmesini için eğitimler verilecek. Bu çalışma İl Jandarma Komutanlığı ile Bursa Kent Konseyi’nin ilk ortak projesidir. Projede, yol gösterici olan Vali Yardımcılarımıza ve katkı sunan mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum."

Vali Yardımcısı Ergün Güngör de aile kurumunun toplumun temel taşı olduğunu belirtti. Aile içi şiddetin son senelerde arttığına dikkat çeken Güngör, son yapılan kanuni düzenlemelerle bu konuda ellerinin güçlendiğini anlattı. Güçlü toplumun güçlü aile yapısından geçtiğini aktaran Güngör, "Mutlu insan, mutlu aile ve mutlu toplumu, kadın erkek eşitliğinin sağlandığı aile yapısını temin etmeye çalışıyoruz. İl Jandarma Komutanlığı’nın projesi bu açıdan önem taşıyor. Şiddet gören kadınların yüzde 80’i ilkokul mezunu. Yine yüzde 80’den fazlası ekonomik açıdan bağımsız değil. Kadınların yüzde 56’sı şiddet görüyor. Bu rakamları aşağılara, hatta bitirmek için çabalıyoruz. Sağlıklı nesilleri oluşturarak geleceğe güçlü ailelerle bakacağız:" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi