Öne Çıkanlar tarım besi sığırı yetiştiriciliği Adilcevaz chicago borsası fındık fiyatları arttı

Bu haber kez okundu.

Mevlana'yı anma ve anlama temalı bir program düzenlendi
Bursa'nın İnegöl ilçesinde, Nilüfer Hacı Kemal Liselerinde, "Hazreti Mevlana'yı Anma Haftası" etkinlikleri kapsamında "Hz Mevlana'yı Anma ve Anlama" temalı bir program düzenlendi.

Programda Nilüfer Hacı Kemal Lisesi öğrencileri, Mevlana’nın, “Hamdım, piştim, yandım, Ne olursan ol yine gel ve İnsanlığa 7 temel öğüdü” düşüncelerini esas alarak programın manevi havasını zenginleştirdi. Öğrenciler, yaptıkları hazırlıklarda sınıflarını Mevlana’nın medresesine benzetip, Bab-ı müsamaha kapısı adı altında hoşgörü, sevgi kapısını açtı. Onun rahle-i tedrisinde eğitim gören talebe sahnesi canlandırdılar. Cana şifa ve ruha gıda olan semazen gösteri düzenleyen öğrenciler, neyzen olup gönülleri titretti. Küçük renkli zarflarda hazırladıkları özlü sözlerle insanlığa mesaj veren liseli gençler, 'Duydum ki bizi bırakmaya azmediyorsun etme' dizeleriyle başlayan şiiriyle kalplere seslenip, ebru sanatıyla duyguları okşadı, kırmızı ve mavi güllerle Mevlana’nın resmini adeta yüreklere nakşettiler.

Tüm bunlarla birlikte Nilüfer Hacı Kemal Liseleri öğrencileri ayrıca, Mevlana Haftası’nda okula gelen misafirlere; bozaların, Konya şekerlerinin, lokumların, gül sularının ikram edildiği bir şenlik havası sundu.

Okulu Müdürü Muzaffer Uzunoğlu, Hz. Mevlana’nın yüzyılın mürşidi olduğunu ifade ederek, “Bugün insanlık Mevlana’ya ve onun gibi ışık kaynaklarına derinden muhtaç olduğunu daha çok hissetmektedir. Farklı dili konuşan, faklı dine inanan, farklı kültüre sahip olan milyonlarca insan, Mevlana’nın şahsında ve eserlerinde insan olmanın anlam ve değerini daha iyi kavramaktadır. Bizde insanlığa, düşünceleri ve duyguları ile hoşgörü abidesi olan Mevlana’nın sıcaklığını öğrencilerimize hissettirmek ve yaşatmak için edebiyat zümresinin öncülüğünde böyle bir program düzenledik. Fazlasıyla da öğrenciler tarafından, ilginin ve o güzel havanın oluştuğunu gördük.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi