Öne Çıkanlar makam aracı fındık fiyatları arttı can erik hasadı tarım fuarları abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Meyve bahçelerini ayısavar ile koruyor
Meyve bahçelerini ayısavar ile koruyor
MEYVE BAHCELERINI AYISAVAR ILE KORUYOR - KARS'TA BIR CIFTCI, MEYVE MAHCELERINI AYILARDAN KORUMAK ICIN "AYISAVAR" KULLANIYOR.

- Kars'ta bir çiftçi, meyve mahçelerini ayılardan korumak için "ayısavar" kullanıyor

KARS - Sarıkamış ilçesinde bir çiftçi, meyve bahçelerini "ayısavar" ile koruyor.

İlçeye 45 kilometre uzaklıktaki Kalebaşı köyünde meyvecilikle uğraşan Tahsin Cihangir, ayıların bahçelerine zarar vermemesi için yoğun çaba sarf ediyor.

Cihangir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ayıların yerleşim yerlerine inerek ekili, dikili tarım arazilerine zarar verdiğini söyledi.

Bahçelerini ayılardan korumak her yola başvurduğunu anlatan Cihangir, daha sonra arıcıların kullandığı "ayısavar" verilen cihazdan bahçesine yerleştirdiğini söyledi.

Bu cihazın mutfak tüpüyle çalıştığını, yüksek ses çıkartarak, ayıları meyvelerden uzak tuttuğunu anlatan Cihangir, yöntemin oldukça etkili olduğunu belirtti.

Ayıların meyvelere zarar vermesini önlediğini belirten Cihangir, "Bu cihazı arıcılar, kovanlarını domuz ve kuşlardan korumak için kullanıyor. Arıcı arkadaşlarımda görünce bahçeye sürekli zarar veren ayılardan korunmak için buraya getirdim. Köyde sadece benim bahçemde var. Ayılar bahçeme giremiyor. Daha önce ayılar gelip ağaçlarımızı kırıyor, meyvelere zarar veriyordu, bostanın içine girip her tarafı mahvediyordu. Biz de korkutmak amacıyla bu şekilde bir yöntem bulduk, etkili oldu" diye konuştu.


Kaynak: diyadinnet.com/HABER-93086-meyve-bah%C3%A7elerini-ay%C4%B1savar-ile-koruyor

Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,