Öne Çıkanlar fındık mehmet aydın yetiştiricilik kursu sel madurları jakaranda fidanı

Bu haber kez okundu.

Meyve ve sebzeler TKDK ile değer kazanacak
 Meyve ve sebzeler TKDK ile değer kazanacak
Aydın TKDK İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması hususunda yüzde 50 oranında geri ödemesiz hibe desteği sağlanacağını ifade etti . Çiftçi, "TKDK sektöre mühim ölçüde fayda sağlayarak ilin meyve ve sebzesine değer kazandıracak" diye belirtti .
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması hakkında açıklayıcı bilgi verdi . Bu önlem çerçevesinde yapılacak olan yatırımlar için 50 bin avrodan ile 1 milyon 250 bin avro'ya kadar yüzde 50 oranında geri ödemesiz hibe desteği sağladıklarını kaydeden Çiftçi, bunun yanı sıra müteşebbislerin gercekleşen yatırımlarda KDV, ÖTV, gelir vergisi, kurumlar vergisi ve gümrük vergisinden de muaf olacaklarını ifade etti . Aydın'da meyve ve sebze sektöründe üretim yapan tüm işletmelerin hem hasat ertesi kayıplarının azaltılmasına hem de ürünlerini değerinde pazarlamalarına katkı sağlamayı hedeflediklerini ifade eden İl Koordinatörü Çiftçi, 'Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması tedbiri çerçevesinde yapılacak olan yatırımlar için ayıklama, tasnif ve paketleme yapan ve entegre soğuk hava tesisleri mevcut bulunan küçük ve orta ölçekli işletmelerin topluluk standartlarına ulaştırılmasına yardımcı olunması ve yeni teknolojilerin uygulanması ile genel performansın ve rekabet gücünün geliştirilmesi, depolama ve saklamaya yönelik soğuk hava depolarının kurulması ile hasat zamanında ürünlerin turfanda kullanımının kolaylaştırılması, piyasaların düzenlenmesi, aynı dönemde kayıpların azaltılması ve ürün kalitesinin yükseltilmesi hedeflenmektedir' diye belirtti .
ÜRÜNLER DEĞER KAYBI YAŞAMAYACAK
TKDK tarafından yüzde 50 hibe desteği olacak şekilde sunulan meyve ve sebzenin işlenmesi ve pazarlamasına yönelik destekten hem yeni soğuk hava depoları inşa edilerek hem de mevcutların modernizasyonu ile ayıklama ve tasnifleme hatları kurularak yararlanılabileceğini ifade eden Çiftçi, 'Hasat zamanında üretim hacminin dağıtılabilmesi için iller seviyesinde çok büyük kapasiteli 10 bin metreküpe kadar turfanda soğuk hava depoları inşa edilmesi hedeflenmektedir. Bu durum, depolama fırsatı olmayan çiftçilerin, fiyatların en düşük olduğu hasat döneminde ürünlerini satmak mecburiyetinde kalması ve böylece potansiyel gelirlerinin azalması gibi bir başka mühim probleme de çözüm olacaktır. Bu önlem çerçevesinde verilecek destekler ile hem hasat ertesi kayıpların azaltılması hem de üreticilerin fiyat dalgalanmalarından asgari seviyede etkilenmeleri sağlanacaktır. TKDK Aydın İl Koordinatörlüğü, Kırsal Kalkınma Programı çerçevesinde vereceği geri ödemesiz hibelerle Aydın'da Meyve ve Sebze sektöründe mühim ölçüde fayda sağlayarak hem ilin meyve ve sebzesine değer kazandıracak hem de AB standartlarına makul işletmelerin oluşturulmasını destekleyerek üreticilere mühim bir takviye verecek.' diye açıkladı .


Kaynak: ajans34.com/guncel/meyve-ve-sebzeler-tkdk-ile-deger-kazanacak-h99177.html

Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı