Öne Çıkanlar new york borsası çiftlik bank tarım çiftçi Üretici

Bu haber kez okundu.

Muş’ta bilgisayar ve uydu destekli arazi tespiti başlıyor
Muş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, kentte uydu bağlantılı bilgisayar sistemi uygulama başlatıyor.

Muş’ta Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü uydu bağlantılı bilgisayar sistemli uygulama başlatıyor. Muş’ta yapılacak olan uygulama ile tarım ve hayvancılığın gelişmesi için yapılan devrim niteliğinde yenilikler teknolojik gelişmelerin yaşandığını belirten Muş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Mehmet Aydın, Türkiye’nin her yöresinde bu uygulanmaya devam edildiğini söyledi.

Muş’ta daha önceleri eski yöntemlerle çiftçi ve üreticilerin tarla ve ekili arazilerinin bilgileri çiftçilerin yönlendirmesi ile belirlendiğini ifade eden Aydın, uydu bağlantılı tablet uygulaması ile daha modern ve hızlı erişime imkân sağlanacağını kaydetti. Uydu destekli arazi tespitinin en fazla çiftçiye katkı sunacağını vurgulayan Aydın, şunları söyledi: "Bu sistem uygulanmadan önce, köy köy dolaşan teknik personellerimiz, köye gittiklerinde arazide çiftçinin yönlendirmesiyle hareket ediyorlardı. Bu nedenle çiftçi hangi tarlasını isterse o tarlayı gösteriyor, belki de bilgi yanlışlığı ile hak kaybına yol açılıyordu. Yeni uygulama ile bu yanlışların yapılması mümkün değildir. Şimdilik 10 tablet bilgisayar ile başlatılan uygulamanın faydalarını görüyoruz. Teknik personellerimiz, alınan tablet bilgisayarlara yüklenilen detaylı bilgilerle artık çiftçi bilgisine ihtiyaç olmadan sağlıklı çalışmalar yürütüyorlar. Tabletlere önceden hangi köyde, hangi çiftçinin ne kadar ekili arazisi ve parsel bilgileri varsa kayıt altına alınarak, bilgileri düzenli takip ediliyor. Desteklemelerden faydalanan çiftçilerin ne kadar arazide, ne tür ekin ektiği de tespit ediliyor."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı