Öne Çıkanlar gmh çiftçi saksıda limon yetiştiriciliği e-fidancim mustafa kemal atatürk

Bu haber kez okundu.

Mut Belediyesi 34 mahalleye (köy) 50 bin Antep fıstığı fidanı dağıttı
Mut Belediyesi tarafından 34 mahalleye (köy) 50 bin Antep fıstığı fidanı dualar eşliğinde dağıtıldı. Belediye önünde yapılan dağıtım töreninde fidanları teslim almak için çiftçiler hazır bulundu. Fidanlar, rakımı 400 ile 900 arasında bulunan mahallelerdeki (köy) çiftçilere, 'dağıtım teslim tutanağı' ile teslim edildi.

Fidan dağıtımdan önce bereket getirsin diye dua yapıldı. Burada bir konuşma yapan Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, gelir dağıtımı düşük olan ve Antep fıstığı yetiştirebilecek, rakımı 600 civarında bulunan köylere 50 bin adet Antep fıstığı fidanı dağıtımına başladıklarını söyledi.

Antep fıstığı dikimini gerçekleştirdikten sonra başka ürünlerin de destekleneceğini belirten Yılmaz, ”Bunlar arasında mandalina, zeytin, domates ve yaylalarımıza bodur elma dağıtım projemiz var. Seçim vaadimiz vardı. İlçemizdeki vatandaşlarımızı düşünmek maksadıyla bu projeyi gerçekleştirdik. Bugün kamyonumuz geldi ve 10 gün içerisinde 50 bin fidanı vatandaşlarımıza dağıtacağız.” diye konuştu.

Antep fıstığının bir özelliği olduğunu hatırlatan başkan Yılmaz, ”Fıstık aşısız olarak dikiliyor. Antep fıstığı, aşı olarak dikilme şansı yok. Ziraat mühendisleri ve İlçe Tarım Müdürlüğümüz görüşü doğrultusunda aşısız olarak alıyoruz. Bu dağıttığımız fidanların cansız görünmesi sizleri yanıltmasın. Eğer fidanlar 2 yıllık olursa tutma imkanı yok. Mühendislerimiz bilgisi doğrultusunda hareket ediyoruz. Bu dikilecek fidanlar 1 yıl sonra çiftçilerimiz tarafından veya belediyemizin görevlendireceği aşıcılar tarafından aşısını yaptıracağız.

Bu fidanlar aynı zamanda sertifikalı fidanlardır. Maliyeti, fidan başına 2 TL 75 kuruşa mal oluyor. 1 TL’sini belediye veriyor. 1 TL 75 kuruşu da çiftçilerimiz karşılıyor. Bu fidanların sertifikası olduğu için sertifikayı aldıktan sonra dönümüne 110 TL para ödeniyor. Hatta çiftçimiz dikim parası, fidan parası ve artı cebine para kalıyor. Sadece fidanı dağıtmak değil, sertifikalı olarak da bütün çiftçilerimize belge getirip, şahsa özel müracaat ettireceğiz. Şimdiden tüm çiftçilerimize hayırlı olsun.” ifadesini kullandı.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,