Öne Çıkanlar tarım vairo badem çeşidi oya ağacı fidanı jakaranda fidesi dr ahu pakdemirli

Bu haber kez okundu.

Nar, sezonu 60 kuruştan açtı
Antalya bölgesinde nar hasadı başladı. Son yıllarda Antalya'nın Manavgat ilçesinde artış gözlenen nar, 60 ile 90 kuruş arasında alıcı buluyor. Üretici maliyeti karşılaması ve ürettiğinden para kazanabilmeleri için fiyatın en 1,2 lira olması gerektiğini, geçmiş yıllarda başta Rusya olmak üzere bazı Avrupa ülkelerine ihracının bu senede olması halinde fiyatın 1 liradan aşağı düşmeyeceğini söylüyor.

    Manavgat Ziraat Odası(MZO) Başkanı Rasim Metin, ilçede hasadının başladığını kaydetti. İlçede narın kalitesine göre 60 kuruş ile 90 kuruş arasında alıcı bulduğunu belirten Metin, halihazırda narın iç piyasada tüketildiğini ifade etti.

Hicaz narı yetiştirmede toprak yapısı, iklimi ve klimal yapısıyla Manavgat'ın bir marka olduğunu belirten Metin, narda ihracat kapılarının bir ön açılarak üreticinin bir yıllık karşılığını almasını istediklerini söyledi.

Manavgat'ta yıllık ortalama 7 bin 500 hektar alanda 9 bin ton nar üretiminin yapıldığını vurgulayan Metin, tarım arazilerinin suya kavuşmasına bağlı üretim alanının zeytin, mandalina ve portakalda olduğu gibi her geçen gün ileri noktaya çıktığını kaydetti. Metin, "Nar, Manavgat'ta her geçen gün yükselen değer. Yetiştiricinin emeğinin karşılığını almasını temenni ediyoruz. Tarımdaki girdi maliyetleri çiftçinin belini büküyor. Fiyatlar yetiştiricinin yüzünü güldürmeli ki yetişme alanları artsın." diye konuştu.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası(MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, ilçede nar üretim alanlarının arttığını söyledi. MATSO olarak hedeflerinin susam, zeytin, defne, portakal, keçiboynuzunda(harnup) olduğu gibi narda da Manavgat markası oluşturmak olduğunu belirten Boztaş, Manavgat narının tadı ve aroması ve rengi ile göz doldurucu olduğunu kaydetti. Boztaş, "Portakalda olduğu gibi narımızda markalaştırmak istiyoruz." dedi.

    Nar üreticisi Şahabettin Ak, bu sene narın sezonu 60 kuruştan açtığını söyledi. Narın kışın en az 1 lirada satışa sunulması için toplanan narları soğuk hava deposuna gönderdiklerini belirten Ak, "Nar üreticisi emeğini karşılığını alabilmesi için narın en az 1,2 lira olması gerekiyor. Nar üretiminde mazottan gübreye ve ilaca kadar girdi maliyetleri çok yüksek. Buda el emeği işçiliği ve beden gücünü dahil etmiyoruz. Narda Rusya'ya ihracat kapısı açılırsa 80 kuruş ile 1 lira arasında satış olabilir. Nar geçen yıl yetiştiricinin yüzünü güldürmedi. Umarım bu sene güldürür. Narımız kaliteli ama;istediğimiz fiyattan satamıyoruz. " ifadesini kullandı.

    Nar yetiştiricisi Ahmet Baştuğ, hicaz narının 70 kuruştan alıcı bulduğunu söyledi. Geçen yıl narın para etmediğini belirten Baştuğ, yetiştiricinin mazot, gübre, ilaç ve insan gücü emeğini alabilmesi için kilosunun en az 1 lira olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,