Öne Çıkanlar Gıda makam aracı eğitim özel sektör teşvikleri trakya

Bu haber kez okundu.

Organik sofralık üzüm ihtiyacını Manisa karşılıyor
Üzümün başkenti Manisa’da organik sofralık üzüm yetiştiriciliği her geçen artıyor. Denizden 600-800 metre yükseklikte yetiştirilen organik sofralık üzüm, İstanbul ve İzmir’deki organik pazarlarda satılıyor. Yuntdağı bölgesindeki köylerde yetiştirilen organik üzüm, bu köylerde yaşayan dar gelirli ailelere ek gelir ve istihdam sağlarken, organik ürün tüketen tüketicilerin de organik sofralık üzüm talebini karşılıyor.

Manisa Vali Yardımcısı Mehmet Yüce, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi ile birlikte Yunusemre ilçesine bağlı Recepli Mahallesi’nde Organik Üzüm Yetiştiriciliği Tarla Günü’ne katıldı. Burada konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Çebi, organik sofralık üzüm yetiştiriciliği projesinin Manisa’da 2011 yılından beri uygulandığını söyledi. İlde, organik tarım faaliyetlerinin ilk olarak 1985-1986 yıllarında organik kuru üzüm üretimi ile başladığını aktaran Müdür Çebi, bu proje ile hem organik ürün tüketen tüketicilerin organik sofralık üzüm talebinin karşılanması hem de Yuntdağı bölgesindeki köylerde yaşayan dar gelirli çiftçi ailelerine organik üretim ile ek gelir ve istihdam imkanı sağlanarak, ekonomik gelir düzeylerinin arttırılmasının hedeflendiğini kaydetti. Çebi, Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında, Recepli Mahallesi Kocayayla’da uygulanmak üzere 2010 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na proje teklifi yapıldığını ve 2011 yılında kabul edilerek projenin uygulama çalışmalarına başlandığını bildirdi.

Recepli Mahallesi Kocayayla mevkisinin proje için son derece müsait bir yer olduğunun altını çizen Çebi, “Recepli Mahallesinin üç yaylasından biri olan yaklaşık 400 dekar alana sahip Kocayayla, denizden 600-800 metre yükseklikte, ekolojik özellikler bakımından organik sofralık üzüm yetiştiriciliğine son derece müsait bir yer. Kocayayla’da proje uygulanmadan önce çok az bir alanda buğday ve arpa tarımı yapılıyordu. Çiftçiler arpa ve buğday tarımından yeterli gelir elde edemediklerinden dolayı bu mevkide uzun yıllar tarım yok denecek kadar az alanda yapılmıştı. 2010 yılında 5 çiftçi ailesi ile 50 dekarlık alanda başlayan bu proje, 2014 yılında 19 çiftçi ailesi ile 170 dekarlık alana ulaştı.” dedi.

İlk yıl kurulan bağlardan elde edilen üzümlerin, Manisa merkezin yanı sıra İstanbul ve İzmir’deki organik pazarlarda da satıldığını belirten Çebi, “Üretici ürününü pazarlamada ilk yıllarda sıkıntı çekse de artık o sorunu aştı. İl ve ilçe müdürlüklerinde görev yapan Ziraat mühendislerimizin bu konuda emeği çok fazla. 2013 yılında proje alanından organik üzüm alımı yapan aracılar, 2014 yılı üretim sezonu başlamadan önce taleplerini bildirdiler. Bu durum üzüm piyasasında büyük rekabet oluşturdu. Organik tarımın yaygınlaştırılması ve kontrolü projesi kapsamında illerde uygulanan projeler arasında Recepli Mahallesi Kocayayla mevki çok önemli bir yere sahip. Kimyasal ilaç ve gübre kullanılmayan, hastalık ve zararlı popülasyonunun çok düşük olduğu kapalı bir alanda uygulanmakta olan bu proje her yıl verimini daha da artırmaktadır.” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı