Öne Çıkanlar aa eğitim makam aracı tarım ve orman bakanlığı Gıda

Bu haber kez okundu.

“Osmaniye'de anız yakma yasağına uyan yok“
Osmaniye Valiliği; Gıda, Tarım Hayvancılık Bakanlığı'nın talimatıyla il sınırları dahilinde anız yakılmasının kesinlikle yasak olmasına rağmen anız yangınlarının önünün alınamadığını belirtti.

Osmaniye Valiliği'nden yapılan açıklamaya şöyle: "Geçtiğimiz günlerde anız yangının verdiği zararın bir örneği ilimizde yaşanmış; yol kenarındaki tarlalarda yakılan anız nedeniyle sürücülerin görüş mesafesi 1 metreye düşmüş ve bu nedenle Sakarcalık köyü civarında meydana gelen bir kazada 2 kişi hayati tehlike bulunmayacak şekilde yaralanmıştır. Yakılan anızın başka kazalara neden olmaması için Osmaniye-Kadirli Karayolu Jandarma ekiplerince trafiğe kapatılmıştır." denildi.

Valilik açıklaması şu şekilde devam etti: "Hasat dönemi öncesinde, köylerde yapılan eğitim ve yayım çalışmalarında, anız yakmanın, trafik akışının tehlikeye girmesi, insan sağlığını olumsuz etkilemesi, yangının orman ve konutlara sıçraması, uzun vadede ise toprağın canlılığının ve verimliliğinin kaybolması gibi geri dönüşü imkansız zararlara yol açabileceği anlatılmış, çiftçilerimiz ve vatandaşlarımız anız yakmamaları konusunda uyarılmasına rağmen çiftçilerimiz topraklarımızın geleceğini tehdit eden bu durumu göz ardı ederek bu yanlışı devam ettirmektedirler. Bu sebeple Valiliğimizce anız yangınları konusunda sorumsuzluğa kesinlikle müsaade edilmeyecek ve anız yakanlar mutlaka cezalandırılacaktır. Anız yangınlarının önüne geçmek için vatandaşlarımız kendi üzerine düşen görevi yerine getirmeli ve anız yakma uygulamasına son vermesi istendi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 29 Ocak 2014 tarih ve 28897 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2014/1 numaralı Tebliğin, l bendinde “anız yakanlara her dekar için 35,16 TL idari para cezası verilir. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile mesken mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılır.” Tebliğ gereğince ilgili birimler tarafından anız yakılan bölgelerde cezai işlem uygulamaya başlanmış olup gerekli müdahaleler yapılacaktır."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı