Öne Çıkanlar akif özkaldı vairo badem çeşidi ılısu barajı çiftçi yüksek planlama kurulu

Bu haber kez okundu.

'Pamuğu zamanında hasat edin, kaliteli olsun'
Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kemal Kocabaş, makineli pamuk hasadında ürünün kalitesinin bozulmaması için gerek çiftçilerin gerekse makine sahiplerinin gerekli özeni göstermelerini istedi. Kocabaş, “Söke ovamızda pamuk hasadı bütün hızıyla devam ediyor. Gerekli şartları taşımayan ve rutubetli pamuk hasat eden makine ve ürün sahiplerinin cezalandırılacağı konusunda Aydın Valiliği'nin genelgesi var. Üretici de makine operatörleri de pamuk hasadını zamanından önce yapmasın. Kozaları tam açmamış, çiyin çok fazla olduğu dönemlerde hasat yapanlara cezai işlem uygulanacak.” dedi.

Pamuk hasadının zamanından önce ve uygunsuz olarak yapılmasında para cezası uygulanacağı gibi hasat makinesini bağlama cezası da verebileceğini kaydeden Söke Ziraat Odası Başkanı Kocabaş, “Pamuk hasadında cezai işlemlerle karşılaşmamak için çiftçilerimizin şu konulara dikkat etmeleri gerekiyor: Pamuk toplama makinesi operatör belgesi bulunmayan makine kullanıcısı çalıştıran makine sahipleri ve belgesiz toplama makinesi kullanan toplama makinesi operatörlerine, Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesine göre para cezası verilecektir.” dedi.

Pamuk toplamayla ilgili bilgi veren Kocabaş, “Aydın Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce tespit edilen kayıp oranından fazla hasara sebep olan toplama makinesi sahipleri ve operatörlerine, hasat olgunluğuna gelmemiş ve çiyli zamanlarda hasat eden makine sahipleri ve operatörlerine, teknik özelikleri yetersiz, tamir, bakım ve ayarları tekniğe uygun olarak yapılmamış makineyle hasat yapan makine sahibi ve ürün sahiplerine, Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre para cezası verilecek. Ayrıca pamuk hasat makinesi, bir gün süreyle yetkili kontrolör tarafından bağlanacaktır. Aynı hatanın ikinci defa tekrarında, ilgili pamuk hasat makinesine üç gün süre ile bağlama cezası uygulanacaktır. Ayrıca pamuk yangınında etkili kimyasalla dolu, en az 6 kilogramlık üç adet yangın söndürücüsü bulunmayan toplama makinesi çalıştıran makine sahiplerine, Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesine göre para cezası verilecektir. Yetkili kontrolörlere, kimliğini bildirmeyen toplama makinesi sahibi ve makine kullanıcılarına Kabahatler Kanunu'nun 40. maddesine göre para cezası verilecektir. Üreticimiz ve pamuk toplama makinesi kullananlar, kaliteli pamuk için bunlara dikkat etmelidirler.” ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,